Tradycyjne paliwo, czyli benzyna, jest w Polsce coraz droższe. Odczuwa to portfel każdego kierowcy, po każdym kolejnym tankowaniu. Nic więc dziwnego, że każdy z nich szuka sposobu na zminimalizowanie tych kosztów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, na które się decydują, jest montaż instalacji LPG. Ma ona niewątpliwie swoje zalety, jak i wady. Przed montażem tej instalacji, warto dowiedzieć się o niej kilka ważnych faktów.
Z technicznej strony działania silnika, instalacja gazowa nie wpływa na zmianę jego parametrów. Powoduje co prawda nieznaczny spadek mocy, ale nie jest on jednak tak bardzo odczuwalny. LPG nie wpływa ponadto na zwiększenie się emisji spalin do atmosfery, co stanowi niemałą zaletę. Aby jednak funkcjonowała poprawnie, wykorzystując tę właśnie zaletę, musi być precyzyjnie dobrana do konkretnego modelu silnika, zbudowana z wysokiej jakości komponentów oraz być profesjonalnie zainstalowana. W przeciwnym razie silnik po jakimś czasie może ulec poważnej awarii, a przed nią, nie przynosić oczekiwanych rezultatów w kwestii oszczędności. a to właśnie korzyści ekonomiczne wynikające ze znacznej różnicy cen pomiędzy gazem a benzyną sprawiają, że instalacja LPG w samochodzie jest coraz popularniejsza. Warto pamiętać o tym, że o jakości i niezawodności precyzyjnie dobranej instalacji LPG, decyduje marka. Niektóre marki samochodów specjalizują się w konstruowaniu samochodów w celu przystosowania ich właśnie do pracy „na gazie”. Wiele z nich oferuje modele z fabrycznymi instalacjami gazowymi, we wszystkich najpopularniejszych wśród kierowców jednostkach napędowych.
Artykuł napisał producent Instalacje Gazowe Stag Katowice.
Przydałoby się więcej informacji odnośnie samych instalacji. Jakie firmy na rynku są najlepsze, na co zwracać uwagę przy montażu. Sam borykałem się z problemem jaką instalację wybrać i musiałem sporo szukać po sieci za informacjami. Obecnie mam zamontowaną instalację firmy BRC. Miała najkorzystniejsze warunki montażu oraz widniała jako jedna z wytrzymalszych instalacji.