Przed okresem, w jego trakcie albo parę dni po u niektórych kobiet pojawiają się zakażenia grzybicze, wynikające w dużej mierze ze zmian hormonalnych. Wywołują je drożdżaki rozwijające się w pochwie, które zaliczamy do grupy grzybów. Infekcjom towarzyszą zazwyczaj nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie, wydzielina o białym zabarwieniu, zaczerwienienie, ból w trakcie oddawania moczu czy obrzęk. W celu zapobiegania tego typu zakażeniom należy stosować się do konkretnych zasad i wykorzystywać odpowiednie środki higieniczne, m.in. tampony z ekologicznej bawełny.
Infekcje grzybicze rozwijają się nie tylko z powodu zmian hormonalnych, ale również spadku estrogenów, których niedobór skutkuje zakłóceniem kwasowego środowiska w pochwie. Na szczęście u większości kobiet po zakończeniu menstruacji sytuacja wraca do normy i dolegliwości ustępują. Warto jednak podjąć określone działania, które skutecznie zapobiegną rozwojowi grzybów i uchronią nas przed niepotrzebnym dyskomfortem.
Po pierwsze zaleca się używanie wyłącznie bezzapachowych podpasek, wkładek higienicznych oraz tamponów, a nawet płynów i żeli do higieny intymnej (bez silnie działających substancji myjących). Najlepiej pozostać przy podpaskach ekologicznych, charakteryzujących się naturalnym składem (bawełna) i jednocześnie wystarczającą wchłanialnością. Zmieniajmy je regularnie, to znaczy co 3-4 godziny. Kolejna zasada głosi, że należy wyeliminować wszelkie kosmetyki, które mogą podrażniać skórę. Innym efektywnym środkiem zapobiegawczym jest unikanie syntetycznej bielizny oraz zbyt obcisłych strojów, ponieważ tego typu odzież w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju grzybów.