Zarażenie koronawirusem odbywa się drogą kropelkową (czyli przez kaszel lub kichanie chorej osoby) albo też przez dotyk. Przebieg zakażenia może być różnorodny. U wielu osób, szczególnie młodych i u małych dzieci jest bezobjawowy. Inni przechodzą go łagodnie, jak przeziębienie, ale część pacjentów choruje bardzo ciężko.
Objawy choroby związanej z koronawirusem przypominają te, które występują podczas grypy. Są to bóle mięśni, głowy, czy stawów oraz ogólne osłabienie organizmu. Ponadto chory może mieć wysoką gorączkę, kaszel, a nawet duszności. Naukowcy informują, że czasem pojawiają się nietypowe symptomy, takie jak biegunka, nudności, dolegliwości żołądkowe, a nawet utrata smaku i powonienia. Każdy, kto zauważy wymienione objawy u siebie, powinien natychmiast skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno – epidemiologiczną. Obecnie w wielu placówkach medycznych wykonuje się coraz więcej szybkich testów na Covid-19, które pozwalają na zdiagnozowanie pacjentów.
Laboratoria, w różnych krajach na świecie poszukują rozwiązań prowadzących do stworzenia skutecznej szczepionki. W prowadzonych badaniach nad SARS-COV-2 naukowcy stawiają sobie kluczowe pytanie, czy organizm człowieka, który przeszedł chorobę, wytwarza przeciwciała, pozwalające mu nabyć odporność na ten koronawirus. Odpowiedź ułatwi wyprodukowanie profilaktycznego leku. Póki go nie ma, należy zapobiegać chorobie poprzez częste mycie rąk, unikanie kontaktu z osobami chorymi, odpowiednie odżywianie się i stosowanie do zaleceń, jakie wydaje Ministerstwo Zdrowia.