Rozwój dziecka może wiązać się z wieloma niekorzystnymi zmianami w ciele i układzie kostnym młodego człowieka. Kolejne etapy dorastania oraz zaniedbanie właściwych postaw może skutkować powstanie wad i zaburzeń organizmu. Jednym z zagrożeń jest nieprawidłowy wzrost i ustawienie stopy. Czym jest stopa szpotawa? Jak niwelować to zniekształcenie? Jakie środki pomogą w korekcji?
Stopa szpotawa to deformacja, która może być wrodzonym zniekształceniem lub powstać podczas procesu dojrzewania. Jest łatwa do wykrycia i posiada charakterystyczne wygięcie i ułożenie dolnej części nóżek. Zniekształcenie wrodzone widoczne jest zaraz po narodzinach, a nawet można wykryć je już w trakcie ciąży podczas badania ultrasonograficznego. Stopy szpotawe charakteryzują się specyficznym kształtem oraz uniesioną do góry piętą. Zaburzenie to można korygować, a głównym środkiem rehabilitacyjnym są buty ortopedyczne dla dzieci.
Zaburzenie to można leczyć na kilka sposobów, a najłatwiejsze do korekcji jest u noworodków. Chrzęstna budowa kości nowo narodzonego dziecka jest elastyczna, a odpowiednie postępowanie może zniwelować wrodzoną wadę. Nastawienie stópek zaraz po narodzinach daje szybkie i widoczne efekty. Późniejsze działania mogą być znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne.
Podczas korygowania wady można stosować również różnego rodzaju pomoce ortopedyczne, takie jak np. wkładki ortopedyczne dla dzieci. Produkty te odciążają stopę oraz zapobiegają pogłębianiu się deformacji. Zapewniają prawidłowe ustawienie stopy, jak również swobodę poruszania się. Używanie tego rodzaju wkładek zapewnia odpowiednie podparcie i wpływa na poprawną postawę dziecka.