Technologie & IT

Co poprawi działanie laptopa?

Co poprawi działanie laptopa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli nasz działający do tej pory bez żadnych problemów laptop zaczął nagle spowalniać, zawieszać się bez powodu lub resetować, oznacza to, że nadeszła pora na jego usprawnienie. Tym kłopotom można oczywiście zaradzić w najprostszy możliwy sposób, czyli kupując nowy sprzęt, ale jest to rozwiązanie lekkomyślne i nierozważne. Stary komputer można bowiem w łatwy sposób uzdrowić poprzez zastosowanie się do kilku prostych porad.

Kilka skutecznych porad dla laików

W pierwszej kolejności należy wykonać tzw. defragmentację dysku, która polega na oczyszczeniu go z niepotrzebnych śmieci, danych pamięci podręcznej i aplikacji. W większości przypadków skutkuje to przyspieszeniem jego pracy i łatwiejszym dostępem do informacji znajdujących się na dysku. Po drugie, warto zawsze wyłączyć większość aplikacji uruchamianych przy starcie systemu. Mogą one bowiem znacznie spowalniać działanie naszego urządzenia, a zazwyczaj w ogóle z nich nie korzystamy. Źródłem problemu z płynnością pracy jest też nierzadko bateria do laptopa, która uległa awarii lub uszkodzeniu. W takiej sytuacji warto jest posiadać dodatkową, wymienną baterię.

Niekiedy pomaga także zainstalowanie aktualnych sterowników do karty graficznej, dźwięku czy złączy, ponieważ oprogramowanie komputerów przenośnych często traci ważność. Warto podkreślić, że nie trzeba ich nawet instalować samodzielnie – wystarczy w ustawieniach systemu zaznaczyć opcję automatycznej aktualizacji, co spowoduje, że laptop zupełnie sam pobierze stosowne oprogramowanie. Jeśli dotychczasowe rozwiązania okażą się nieskuteczne, można jeszcze spróbować zwiększyć pamięć RAM lub dokupić takie funkcjonalne urządzenie, jak stacja dokująca do laptopa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*