Tak, mogą. Istnieją różne techniki wykorzystywane przez osoby niewidome do czytania książek. Niektóre z tych technik to alfabet brajla i audiodeskrypcja.
Alfabet Braille’a to system wypukłych kropek, które reprezentują alfabet i liczby. Opracował go Louis Braille, francuski wynalazca, który oślepł w wieku trzech lat w wyniku wypadku z prasą mechaniczną w warsztacie ojca. Wynalazł alfabet Braille’a w wieku 15 lat, aby móc czytać i pisać bez pomocy innych.
Audiodeskrypcja to kolejny sposób, w jaki osoby z dysfunkcją wzroku mogą korzystać z książek na kasetach lub płytach CD. Polega ona na opowiadaniu o tym, co dzieje się w danej historii, a także na opisywaniu wyglądu i dźwięku postaci, tak aby niewidomi czytelnicy mogli je sobie wyobrazić.
Wraz z rozwojem technologii opracowano rozwiązania takie jak urządzenia lektorskie. Urządzenia lektorskie, odczytują tekst, który pojawia się na ekranie, w sposób komfortowy dla oglądającego. Narracja jest często używana do wprowadzenia idei lub tematu, ale może być również używana do wyjaśnienia działań lub przekazania, jak coś wygląda.
Efekty dźwiękowe dodawane są celu wzmocnienia sceny (na przykład, kroki lub eksplozja). Urządzenia lektorskie, pomagają również w czytaniu książek. Zaawansowana technologia pozwala na audiodeskrypcję poprzez patrzenie kamerą na tekst. Te urządzenia znacząco zwiększają komfort życia osób niewidomych.