Technologie & IT

Jak poprawnie użytkować opony w skuterze i motorze?

Jak poprawnie użytkować opony w skuterze i motorze?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Skutery oraz motocykle to pojazdy coraz chętniej kupowane przez mieszkańców naszego kraju, ponieważ pozwalają w łatwy sposób przemieszczać się zarówno po mieście, jak i poza nim. Niezwykle ważnym ich elementem są opony, od których w dużej mierze zależy bezpieczeństwo kierowcy i komfort jazdy. Powinny one być odpowiednio dopasowane, a przede wszystkim właściwie użytkowane. Jeśli ulegną zużyciu lub jakiejkolwiek awarii, należy je niezwłocznie wymienić na nowe. Dobrej jakości opony kupimy w każdym profesjonalnym sklepie z częściami do skuterów i motorów. 

Nie warto ryzykować swoim zdrowiem

Podstawowym warunkiem prawidłowego użytkowania opon w motorach i skuterach jest regularne sprawdzanie ich stanu technicznego. Jeśli bowiem dojdzie do uszkodzenia ogumienia (np. przez wbity gwóźdź lub śrubę), wówczas wzrasta ryzyko wypadku, a tym samym utraty zdrowia, a nawet życia. Niestety omawiane elementy bardzo trudno jest naprawić czy uszczelnić, w związku z czym należy je po prostu wymienić na nowe.

Po drugie każdą oponę po zamontowaniu trzeba koniecznie wyważyć w profesjonalnym warsztacie, tak aby zapewniała optymalne właściwości jezdne (brak drgań i innych niepokojących objawów). Oprócz tego niezbędne jest delikatne obchodzenie się zarówno z pokrętłem gazu, jak i dźwigniami hamulców. Wynika to z faktu, że zbyt agresywny styl jazdy w znacznym stopniu zmniejsza trwałość opon. Inne pożądane czynności to m.in.:

– utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia – warto je kontrolować przynajmniej raz w miesiącu za pomocą specjalnego miernika 

– przechowywanie pojazdu w suchym i wentylowanym miejscu – promienie słoneczne i inne niekorzystne czynniki pogodowe obniżają bowiem właściwości ogumienia

– systematyczne czyszczenie z użyciem szamponu samochodowego oraz miękkiej szczotki (zwłaszcza przed zimą)

– sprawdzanie, czy dętki motocyklowe są w dobrym stanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*