Karolina Grabowska/pexels.com
Młotek Schmidta jest ręcznym przyrządem do wykonywania nieinwazyjnego badania wytrzymałości betonu oraz innych elementów konstrukcyjnych. Te badania wykonuje się, by dokonać oceny stanu technicznego urządzeń wodnych, dzięki czemu można dokonać także oceny wytrzymałości betonu na ściskanie. Takie testy są wykonywane po to, żeby sprawdzić, czy wymogi co do tej wytrzymałości są przez daną mieszankę spełnione. Przeprowadzenie nieniszczącego badania wytrzymałości betonu przy użyciu młotka Schmidta jest w takich przypadkach doskonałą alternatywą.
Sklerometr, zwany inaczej młotkiem Schmidta jest przenośnym urządzeniem służącym do nieniszczącego badania sprężystości oraz wytrzymałości nie tylko betonu, ale i pozostałych elementów konstrukcyjnych, a także skał i minerałów, oraz zwojów papieru. Młotek Schmidta wynaleziono prawie 70 lat temu, a jego zaleta jest waga oraz kształt. Mierzy on energię bijaka w momencie odbicia od danej powierzchni, dzięki czemu jest w stanie oszacować jej twardość oraz grubość. Młotki Schmidta dzielą się na elektroniczne i analogowe. Modele najnowocześniejsze są natomiast wyposażone w drukarki. Te urządzenia produkuje się w typie N i L. Pierwszy jest wykorzystywany głównie w budownictwie, a drugi przy weryfikacji przedmiotów kruchych. Jako urządzenie pomiarowe, młotek Schmidta musi odpowiadać też pewnym normom. W naszym kraju ten obszar jest regulowany przez normę PN-EN 12504-2:2002 „Nieniszczące badania konstrukcji z betonu. Metoda sklerometryczna badania wytrzymałości betonu na ściskanie za pomocą młotka Schmidta typu N”. Jest też wspomnienie o Instrukcji ITB nr 210 pn. Metoda sklerometryczna do badań wytrzymałości betonu w konstrukcji (1977).
Widełki cenowe młotków Schmidta są naprawdę bardzo duże i wszystko zależy od konkretnego modelu oraz konkretnego sprzedawcy. Ciężko więc znaleźć złoty środek, jeśli chodzi o określenie średniej. Do najtańszych modeli należą te mechaniczne o bardzo małej skale odczytu, a najdroższe są modele wyposażone w drukarki albo czytniki. Najtańsze modele kupimy więc już w przedziale 1250-1600 zł, a te nieco lepsze w widełkach od ok. 2500-10000 zł. Najdroższe są w stanie kosztować nawet 2 okolicach 20000zł. Budowlańcy, którzy codziennie pracują z betonem, powinni wyposażyć się w odpowiednie urządzenia, jak np. stożek Abramsa. Jednakże młotki Schmidta mogą stosować również inwestorzy, dokonujący odbioru mieszkania lub domu. zaleca się rzecz jasna by przed podpisaniem odbioru takiej inwestycji sprawdzili również we własnym zakresie czy aby na pewno wszystko jest zgodne ze stanem deklarowanym. Żeby nie ponosić jednak niepotrzebnych kosztów, można taki młotek zwyczajnie wypożyczyć. Wypożyczalnie sprzętu budowlanego albo specjalista z takim sprzętem są doskonałą alternatywą, jeżeli zwyczajnie nie chcemy przepłacać lub wydawać niepotrzebnie pieniędzy.