Człowiek i styl

Czym się kierować przy wyborze rajstop?

Czym się kierować przy wyborze rajstop?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rajstopy są bardzo powszechnie wykorzystywanym elementem kobiecej garderoby. Tradycyjnie noszone są w chłodniejsze dni lub podczas formalnych spotkań do różnego rodzaju sukienek oraz spódnic. Czy jednak rajstopy można wykorzystać także podczas tworzenia bardziej oryginalnych stylizacji? Czym kierować się przy ich zakupie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części podanego artykułu.

Rajstopy, czyli co musi w garderobie posiadać każda kobieta kochająca elegancje

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów rajstop. W głównej mierze różni je od siebie kolor, grubość oraz wykończenie górnej ich części. Tak duża różnorodność sprawia jednak, iż kobiety mają często wiele trudności z ich doborem do konkretnej stylizacji. Zatem, które rodzaje rajstop pasują do ubrań klasycznych, a które do tych o mniej formalnym charakterze?

Tak więc pierwszą decyzją, która należy podjąć przy wyborze nowych rajstop, jest ich kolor. Najczęściej spotykane są modele czarne i cieliste. Te pierwsze nie są wcale, aż tak bardzo uniwersalne i w głównej mierze pasują do ciemnych, klasycznych ubrań. Cieliste warianty z kolei mogą być noszone jedynie przez wybraną grupę kobiet, których skóra nie jest zbyt ciemnego lub jasnego koloru. Większa za to jest ich uniwersalność. Sprawdzą się one bowiem zarówno w stylizacja klasycznych, jak i mniej formalnych. Warto jednak unikać modeli, które charakteryzują się bardzo połyskliwym wykończeniem powierzchni.

Odrębnym tematem są rajstopy kolorowe. Z zasady mogą być one wykorzystane jedynie w stylizacjach nieformalnych. Ciężko bowiem wyobrazić sobie klasyczną suknię wieczorową połączoną z na przykład rajstopami w bardzo krzykliwym kolorze. Co warte jeszcze zaznaczenia w kontekście kolorowych modeli to konieczność przestrzegania kilku zasad związanych z ich doborem do stroju.

Po pierwsze, zastosowane w danej stylizacji obuwie powinno mieć kolor, chociaż zbliżony do tego prezentowanego przez rajstopy. Po drugie, kolorowych modeli powinny unikać raczej kobiety, które zmagają się z nadmierną ilością kilogramów. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, iż rajstopy, których odcień odbiega znacznie od klasycznego, mogą optycznie pogrubiać nogi i podkreślać tym samym niedoskonałości sylwetki. Po trzecie, o ile stylizacja tego nie wymaga, niezbyt dobrym pomysłem jest zakup modeli bardzo wzorzystych. Tego typu rajstopy są raczej zarezerwowane dla młodszych osób, które marzą o oryginalnych, imprezowych stylizacjach.

Kolejną decyzją, którą należy podjąć przy zakupie rajstop, jest wybór naniesionego na nie wzoru. Tak więc gładkie modele są o wiele bardziej klasyczne i sprawdzą się w stylizacjach formalnych. Kobiety kompletujące codzienny lub imprezowy strój mogą jednak pozwolić sobie w tym względzie na większą kreatywność. Niemniej jednak i tu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad – wzorzyste modele należy łączyć raczej z sukienkami, spódniczkami, czy też szortami charakteryzującymi się jednolitym kolorem. Przeładowanie stylizacji mnogością kolorów, wzorów i faktur może nadać całości bardzo ciężki, niemodny i nieestetyczny wygląd.

Ostatnim tematem na, który należy zwrócić uwagę, jest grubość rajstop. Modele grubsze, z oczywistych względów, lepiej sprawdzą się w porze zimowej i jesiennej. Lekkie i przewiewne rajstopy natomiast świetnie będą łączyć się z letnimi sukienkami. Temperatura panująca na zewnątrz nie powinna być jedynym kryterium decydującym o tym wyborze. Nawet chłodniejszą porą, wieczorowe suknie i eleganckie szpilki będą wymagały od pań wybrania rajstop cienkich i zwiewnych. Ciężkie modele mogą bowiem w tym przypadku zniszczyć całą pracę włożoną w dobieranie poszczególnych elementów danej stylizacji. 

Słowem zakończenia, klasyczna elegancja kobieca ma swoje wymagania. Tak więc każda chcąca elegancko się ubierać kobieta musi posiadać w garderobie przynajmniej kilku par ciemnych rajstop. Inne ich modele nie są już aż tak niezbędne. Należy przyjąć zasadę, iż posiadanie kolorowych i wzorzystych rajstop powinno być zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, które odnajdują się w tego rodzaju stylistyce. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*