Zdrowie

Czym zajmują się technicy medyczni?

Czym zajmują się technicy medyczni?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W polskiej służbie zdrowia pracują setki tysięcy specjalistów, którzy każdego dnia ratują zdrowie oraz życie swoim pacjentom, a także poddają ich różnego rodzaju zabiegom. Kiedy jednak mówi się o tych pracownikach, przede wszystkim myślimy o lekarkach i pielęgniarkach, a przecież zawodów medycznych jest znacznie więcej, należą do nich chociażby technicy, którzy wykonują bardzo wartościową pracę na co dzień.

Przykłady techników medycznych

Jednym z częściej odwiedzanych specjalistów przez polskich pacjentów jest dentysta, którego prawą ręką jest technik stomatologiczny. Taki specjalista przeważnie nie jest widziany przez pacjenta, jednak jego rola jest szalenie ważna. Zajmuje się on przede wszystkim wytwarzaniem różnego rodzaju implantów i protez, które następnie umieszczane są w naszych zębach. Technik odpowiada także za aparaty ortodontyczne, na podstawie danych otrzymanych od lekarza tworzy ich projekty i konstrukcje, a także asystuje przy zakładaniu aparatu na zęby. Z tego powodu jego zawód wymaga dużej precyzji i chociażby podstawowych zdolności manualnych.

Osobom, które były przez swojego lekarza skierowane na prześwietlenie przy wykorzystaniu różnego rodzaju promieniowania, asystował technik radiolog. Jest to zawód medyczny średniego szczebla, który wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nie tylko musi on prawidłowo przeprowadzić całe badanie, ale też zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz pacjenta. W jego środowisku pracy występuje bowiem ekspozycja na promieniowanie jonizujące, które długofalowo jest szkodliwe dla zdrowia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*