Zdrowie

Dlaczego ludzie naśladują inne osoby?

Dlaczego ludzie naśladują inne osoby?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Naśladowanie innych może dotyczyć dwóch sytuacji. Pierwszą jest, kiedy naśladuje się innych ludzi z otoczenia. Drugą natomiast, kiedy jest to wzorowanie się na jednej wybranej osobie. W jednym i drugim przypadku można mówić o pozytywnych i negatywnych aspektach tego. Wiele zależy od tego, dlaczego naśladuje się innych.

Działanie w podobny sposób, jak ogół ludzi z otoczenia, może być elementem przystosowania się do społeczeństwa. Chce się dobrze współgrać z innymi, poznać panujące w danej społeczności zwyczaje. Trochę inną sytuacją jest, kiedy naśladownictwo dotyczy tych obszarów, w których lepiej by było decydować dla siebie indywidualnie. Można przejąć od otoczenia wystrój dla swojego mieszkania, sposób odżywiania się oraz spędzania wolnego czasu. Wynika to z podświadomej chęci nie odstawania od innych, bo w grupie raźniej i bezpieczniej. Traci się jednak kontakt ze swoją osobowością i bardzo często nie wybiera tego, co jest najlepsze. Takie naśladownictwo może być wynikiem słabego kontaktu ze sobą, słabej znajomości siebie, może wynikać także z niskiego poczucia własnej wartości i z braku pewności siebie.

Naśladować można też jakąś konkretną osobę. Może to być ktoś z bliskiego otoczenia albo osoba znana z mediów. Jest to wyraz podziwu, chęci wzorowania się. Można imitować jakąś charakterystyczną cechę jej zachowania albo styl ubierania się. Przyczyną zwykle jest chęć bycia kimś więcej. Z reguły wynika to z niskiego poczucia własnej wartości. Lepiej odkryć bogactwo swojej osobowości niż imitować to, co podziwia się u innych. Można też mówić o aspekcie pozytywnym. To wtedy, gdy naśladuje się kogoś w pewnych cechach, które ogólnie uznawane są za pozytywne. To może być silna motywacja, wytrwałe dążenie do celu, pogodne usposobienie. Wtedy bardziej będzie to posiadanie pozytywnego wzoru niż naśladownictwo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kama 11.12.2017

    kiedyś moja najlepsza przyjaciółka zaczęła mnie nasladować, w ubieraniu, zachowaniu itd. zaczęło mnie to wkurząc, ale jak poszłysmy do innej szkoły, to nasze drogi się rozeszły! bardzo się cieszę z tego powodu.. nie podobało mi się to