Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Holowanie pojazdów wymaga zachowania dużej ostrożności przez obu kierowców. Konieczna jest także ścisła współpraca pomiędzy nimi. Najważniejsze zasady bezpiecznego holowania to :
- podczas holowania należy jechać bardzo powoli. W razie trudnej i niespodziewanej sytuacji będzie nam znacznie łatwiej zapanować nad samochodem,
- na czas holowania najlepiej jest wybierać mało uczęszczane trasy. Poza tym przed jazdą warto omówić całą drogę, aby nie było żadnych nieporozumień pomiędzy kierowcami,
- należy zastosować się bezwzględnie do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i odpowiednio oznaczyć oba samochody. Nie wolno zapominać o włączeniu świateł mijania. Jeżeli mamy ograniczoną widoczność musimy w samochodzie holowanym włączyć również światła pozycyjne, a nie mijania, bowiem mogłyby one w bardzo łatwy sposób oślepić osobę kierującą pojazdem holującym.
- przed ruszeniem należy ustalić podstawowe zasady komunikowania się. W razie konieczności można na przykład posługiwać się wcześniej ustalonymi gestami.
- podczas samego holowania samochodu należy utrzymywać w miarę możliwości stałą prędkość. Należy unikać gwałtownego hamowania i przyspieszania i czuwać nad odpowiednim naciągiem linki holowniczej. Hol, który będzie wlókł się po ziemi może zaplątać się w koła i być przyczyną wypadku.
Jeżeli nasz samochód odmawia definitywnie posłuszeństwa, lub gdy nie można z jakiś powodów holować go na lince, należy wezwać pomoc drogową, która odholuje samochód na lawecie. Należy jednak mieć na uwadze, że taka usługa taniego holowania może być ciężko dostępna.