Mieszkanie

Jak powinien być przechowywany opał w domu?

Jak powinien być przechowywany opał w domu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie przechowywanie opału w domu wiąże się z zachowaniem kilku podstawowych zasad. Mają one za zadanie nie tylko przygotować niektóre rodzaje opału (np. drewno) do spalania, ale również zapewnić bezpieczeństwo i wygodę domownikom. Jakie to zasady? O tym traktuje artykuł.

Przechowywanie drewna

Drewno wymaga przygotowania przed wykorzystaniem go w formie opału. Chodzi tu przede wszystkim o osuszenie, ponieważ mokre kawałki drewna źle się palą, tworzą dużo więcej dymu oraz wydzielają rakotwórczą smołę. Powinni się tym przejąć przede wszystkim ci, którzy wykorzystują drewno do palenia w kominku.

Drewno najlepiej przechowywać na palecie lub innym stopniu, który zapewni cyrkulację powietrza. Ponadto powinno być przynajmniej o kilka centymetrów oddalone od ściany. W przeciwnym wypadku mur zacznie przejmować wilgoć. Warto też zadbać o to, aby do pomieszczenia napływało odpowiednio dużo powietrza. Można też postawić na łatwiejszą formę opału, którą jest pellet Bielsko-Biała słynie z produkcji wysokiej jakości tego ekologicznego surowca.

Przechowywanie węgla

W przypadku węgla również warto zadbać, aby nie był wilgotny. Dzięki temu zachowa wysoką kaloryczność, dzięki czemu oszczędza się na ogrzewaniu. Ponadto warto zadbać o wygodę. Węgiel powinien znajdować się blisko kotłowni lub w samej kotłowni ze względów praktycznych. Jest to materiał uciążliwy w przenoszeniu, a ponadto pylący i brudzący, dlatego najlepiej jest mieć go blisko pieca. Dobrym pomysłem będzie wydzielenie osobnego boksu na węgiel lub składowanie go w workach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*