Technologie & IT

Jak zaprojektować dobrze instalację elektryczną?

Jak zaprojektować dobrze instalację elektryczną?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna to taka, która ułatwia sprawne działanie obsługiwanych przez nią urządzeń elektrycznych. Źle zaprojektowana instalacja będzie nie tylko zawodna, ale może również spowodować uszkodzenie sprzętu i stworzyć zagrożenie pożarowe lub porażeniowe.

Typ instalacji

Pierwszym krokiem w projektowaniu instalacji elektrycznej jest określenie, jaki typ instalacji posiadasz. Pozwoli to określić, jakiego rodzaju zabezpieczenia obwodów potrzebujesz, ile obwodów i opraw jest wymaganych oraz gdzie powinny być zlokalizowane.

Obciążenie obwodu

Drugim krokiem jest obliczenie obciążenia każdego obwodu, abyś wiedział, ile mocy potrzebuje każdy obwód i czy potrzebne są jakieś dodatkowe obwody.

Urządzenia zabezpieczające

Trzecim krokiem jest wybór odpowiednich urządzeń zabezpieczających obwód (wyłączników lub bezpieczników). Wyłączniki mogą chronić przed zwarciami, które występują, gdy jest przerwa w przewodzie pod napięciem wewnątrz lub na zewnątrz wyłącznika lub skrzynki z gniazdkami, lub gdy jest błąd w urządzeniu, taki jak silnik lodówki, który się psuje. Bezpieczniki chronią przed przeciążeniami spowodowanymi przez wadliwe urządzenia, takie jak grzejniki przestrzenne lub klimatyzatory wyłączające się niespodziewanie z powodu nagromadzenia się w nich kurzu.

Woda

Czwartym krokiem jest ustalenie, czy w niektórych miejscach domu (np. w łazienkach i kuchniach), gdzie może pojawić się woda, potrzebne są wyłączniki różnicowoprądowe (GFCI).

Jeśli chcesz mieć pewność, to projekty elektryczne Poznań, jest miastem, w którym znajdziesz wielu specjalistów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*