Biznes i usługi

Jak zostać elektrykiem

Jak zostać elektrykiem
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawód elektryka

Elektrycy – najogólniej mówiąc – trudnią się naprawą, montażem i konserwacją urządzeń elektrycznych, wykorzystując specjalistyczne narzędzia elektryczne. Zatrudnienie znajdują zaś głównie w firmach budowlanych, ale nie tylko. Często podejmują bowiem pracę w warsztatach samochodowych, pogotowiu energetycznym, lub prowadzą własną działalność gospodarczą, oferując usługi klientom indywidualnym.

Z uwagi na specyfikę tego zawodu, kandydat na kwalifikowanego elektryka powinien posiadać kilka określonych cech, takich jak skrupulatność, odpowiedzialność i zdolność analitycznego myślenia (dlatego najlepiej w branży odnajdą się osoby o ścisłych umysłach).

Sposoby na zostanie elektrykiem

Zawodowym elektrykiem można zostać na kilka różnych sposobów. Zdecydowanie najbardziej wymagającym i najdłuższym z nich jest ukończenie odpowiednich studiów technicznych. Stwarza on jednak najwięcej możliwości. Elektryk z tytułem inżyniera często obejmuje stanowisko kierownika całej grupy elektryków pracujących w danym zakładzie pracy. Jeżeli pomysł zostania przedstawicielem tego fachu zaświta nam w głowie odpowiednio wcześnie, warto wybrać technikum kierunkowe.

Najprostszym jednak rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs do wybranego centrum kształcenia zawodowego. Kurs taki trwa od dwóch do czterech semestrów i kończy się przystąpieniem do egzaminu zorganizowanego przez OKE. Otrzymanie pozytywnej oceny potwierdza kwalifikacje kursanta i nadaje mu państwowe uprawnienia do wykonywania zawodu.

Warto w tym miejscu dodać, że w obrębie zawodu elektryka można uzyskać kilka innych potwierdzonych uprawnieniami kwalifikacji np. rzeczoznawcy budowlanego czy audytora energetycznego. Miejscem, w którym można kupić niezbędne narzędzia jest m.in. https://www.elektromarketania.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*