Zdrowie

Koniec medycznej dokumentacji papierowej?

Koniec medycznej dokumentacji papierowej?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prowadzenie dokumentacji to nieodłączny element pracy przedstawicieli wielu branż. To nie tylko domena szeroko pojętych pracowników biurowych, czy osób zajmujących stanowiska w administracji publicznej. Sporządzanie stosownych papierów i ich aktualizowanie to również zadanie personelu medycznego, do którego należą pielęgniarki oraz lekarze. Coraz częściej mówi się jednak o korzystaniu z nowoczesnych technologii i cyfryzacji dokumentów. Czy to oznacza, że w gabinetach medycznych nie zobaczymy już fizycznych wersji kartotek?

Ułatwić sobie pracę i zwiększyć poziom ochrony wrażliwych danych

Jeśli chodzi o gabinet lekarski oprogramowanie, które obecnie oferuje rynek, jest w stanie znacząco usprawnić wykonywanie obowiązków zawodowych. Coraz częściej informacje dotyczące pacjentów, terminów wizyt oraz leków są wprowadzane w system i tam przechowywane w formie cyfrowych plików. Taka baza danych jest znakomicie chroniona – zarówno przed dostępem niepowołanych osób, jak i zniszczeniem w wyniku pożaru, kradzieży czy powodzi.

Czy postępujące upowszechnienie tego rodzaju rozwiązań oznacza jednak nieodwołalny koniec prowadzenia papierowej dokumentacji medycznej? Na ten moment raczej wyklucza się takie rozwiązanie, a preferowanym wyjściem jest archiwizowanie dokumentów papierowych, przy jednoczesnym inwestowaniu w rozwój dokumentacji w formie elektronicznej. To opcja, która z reguły sprawdza się bardzo dobrze. Niewykluczone jednak, że w przyszłości papiery znikną, ustępując wyłącznie kartotekom elektronicznym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*