Czas wolny

Literatura – jak zaprzestać jej traktowania, jako smutnego obowiązku?

Literatura – jak zaprzestać jej traktowania, jako smutnego obowiązku?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stosunkowo szybko zaczynamy doświadczać wrażenia, że zmusza się nas do czytania. Co gorsza, są to treści, które zupełnie nas nie interesują, więc niespecjalnie możemy mówić tutaj o jakiejkolwiek przyjemności.

Dlaczego? Kiedy? Jak z tym walczyć?

Jednym z powodów, dla których tak się dzieje, jest fakt, że literatura jest podstawą edukacji, która na wczesnym etapie życia jest szeroko interdyscyplinarna. Przechodzimy od matematyki do biologii, od biologii do języka polskiego i tak w kółko. Wszędzie pojawiają się treści, które musimy konsumować, jednocześnie zaczynając postrzegać książki jako przymus i coś nieprzyjemnego.

Powinniśmy z tym walczyć, gdyż literatura to skarb https://sklep.okim.pl/ksiazki-i-czasopisma,c3.html i jedna z największych przyjemności, jakiej może doświadczyć człowiek. Dobrym rozwiązaniem jest dzielenie treści – edukacyjne, te, z którymi musimy się do pewnego stopnia zapoznać i nasz własny świat, książki, które nas bawią inspirują i kształtują myślenie.

Złap byka za rogi

Gdy kończy się monotonia, wróć do swojego otoczenia i obcuj choć przez kilkanaście minut z autorami, których uwielbiasz. Czytając choć kilka stron dziennie książki, która naprawdę do Ciebie przemawia, zrozumiesz, że czytelnictwo to nie kara, a rekreacja dla wyobraźni i umysłu. Każdy z nas to przechodził, jednak z czasem zaczynamy rozumieć, że np. etap szkolnych lektur w wielu przypadkach był czymś naprawdę przyjemnym i inspirującym.

Nie każdego interesuje historia, biologia, czy matematyka, ale czas lekcji się kończy, a w domu nikt nie zmusi nas do czytania czegoś, czego nie chcemy, wtedy jest czas dla nas!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*