Literatura – jak zaprzestać jej traktowania, jako smutnego obowiązku?

Stosunkowo szybko zaczynamy doświadczać wrażenia, że zmusza się nas do czytania. Co gorsza, są to treści, które zupełnie nas nie interesują, więc niespecjalnie możemy mówić tutaj o jakiejkolwiek przyjemności.

Dlaczego? Kiedy? Jak z tym walczyć?

Jednym z powodów, dla których tak się dzieje, jest fakt, że literatura jest podstawą edukacji, która na wczesnym etapie życia jest szeroko interdyscyplinarna. Przechodzimy od matematyki do biologii, od biologii do języka polskiego i tak w kółko. Wszędzie pojawiają się treści, które musimy konsumować, jednocześnie zaczynając postrzegać książki jako przymus i coś nieprzyjemnego.

Powinniśmy z tym walczyć, gdyż literatura to skarb https://sklep.okim.pl/ksiazki-i-czasopisma,c3.html i jedna z największych przyjemności, jakiej może doświadczyć człowiek. Dobrym rozwiązaniem jest dzielenie treści – edukacyjne, te, z którymi musimy się do pewnego stopnia zapoznać i nasz własny świat, książki, które nas bawią inspirują i kształtują myślenie.

Złap byka za rogi

Gdy kończy się monotonia, wróć do swojego otoczenia i obcuj choć przez kilkanaście minut z autorami, których uwielbiasz. Czytając choć kilka stron dziennie książki, która naprawdę do Ciebie przemawia, zrozumiesz, że czytelnictwo to nie kara, a rekreacja dla wyobraźni i umysłu. Każdy z nas to przechodził, jednak z czasem zaczynamy rozumieć, że np. etap szkolnych lektur w wielu przypadkach był czymś naprawdę przyjemnym i inspirującym.

Nie każdego interesuje historia, biologia, czy matematyka, ale czas lekcji się kończy, a w domu nikt nie zmusi nas do czytania czegoś, czego nie chcemy, wtedy jest czas dla nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 4 =