Zdrowie

Miód – Jak powstaje? Mogłeś tego nie wiedzieć!

Miód – Jak powstaje? Mogłeś tego nie wiedzieć!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Miód jest produkowany przez pszczoły zbierające nektar z kwiatów, które przetwarzają go na miód w procesie upłynniania, odwadniania i częściowej krystalizacji pod wpływem enzymów. Pszczoły zbierają nektar z wielu różnych kwiatów, skupiając się na tych, które produkują duże ilości nektaru o wysokiej zawartości cukru. Aby dotrzeć do nektaru używają swojej długiej ssawki.

Pszczoły miodne

Pszczoły miodne współpracują ze sobą w grupie, wykonując ważne zadania polegające na ochronie ula przed intruzami (takimi jak niedźwiedzie), wentylacji ula w celu kontrolowania jego temperatury, budowaniu nowych plastrów z woskiem, czyszczeniu starych plastrów, karmieniu młodych larw (czerwia), opiece nad królową pszczół i jej czerwiem (jajami złożonymi przez królową pszczół) oraz usuwaniu martwych pszczół, zanim zgniją i rozprzestrzenią się choroby. Pszczoły miodne nie są udomowione, lecz są dzikimi zwierzętami, które żyją w dużych koloniach składających się z wielu tysięcy, a nawet milionów osobników; każda kolonia żyje w swoim ulu lub gnieździe, gdzie przechowuje miód wytworzony z nektaru zebranego z kwiatów.

Miód leśny

Leśne miody powstają z wielu różnych roślin i drzew, w zależności od tego, jakie kwiaty kwitną w lesie. Ten rodzaj miodu jest często dostępny jako surowy lub organiczny, ale można go również znaleźć w tradycyjnych sklepach spożywczych, które sprzedają miód. Miód leśny pochodzi od pszczół, które żyją na wolności i mają swój dom na drzewach. Pszczoły te zbierają pyłek i nektar z otaczających je kwiatów, co nadaje miodowi jego wyjątkowy smak. Drzewa, na których żyją te pszczoły, decydują o smaku miodu, który może się różnić w zależności od pory roku i kwitnących roślin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*