Czas wolny

Sygnały ostrzegawcze w trakcie podróży, które ostrzegą nas przed możliwym niebezpieczeństwem na drodze

Sygnały ostrzegawcze w trakcie podróży, które ostrzegą nas przed możliwym niebezpieczeństwem na drodze
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczeństwo na drodze to kwestia priorytetowa każdego kierowcy. Pomocne okazują się znaki ostrzegawcze, których celem jest przede wszystkim przekazanie informacji o potencjalnym niebezpieczeństwie oraz konieczności zachowania szczególnej ostrożności w miejscu występowania zagrożenia. Wspomniane znaki są umieszczane są w miejscach, gdzie owo niebezpieczeństwo występuje ciągle, jak również sporadycznie.

Dlaczego znaki ostrzegawcze są ważne?

Niebezpieczne zakręty, skrzyżowania z drogami podporządkowanymi, ronda – to miejsca, w których zagrożenie występuje stale, niezależnie od warunków pogodowych i innych czynników. Trzeba jednak pamiętać, że są także miejsca, w których niebezpieczeństwo może się pojawić, przykładem może być tutaj pojawienie się dzikich zwierząt lub osuwisk skalnych – są to sytuacje, które występują rzadko, aczkolwiek wymagają zachowania ostrożności i wzmożonej uwagi. Informacją dla kierowcy są we wspomnianych przypadkach znaki ostrzegawcze w postaci trójkąta równobocznego z wierzchołkiem skierowanym ku górze.

Utrudnieniem dla kierowców są także wszelkiego rodzaju roboty drogowe, które wymagają optymalnego zabezpieczenia. Niezastąpione okazują się tutaj lampy ostrzegawcze – dzienne, zmierzchowe, a także umieszczane na pachołkach. W przypadku, gdy konieczna jest zmiana organizacji ruchu, stosowana jest tymczasowa wahadłowa sygnalizacja świetlna.

Funkcję informacyjna, przestrzegającą przed możliwym zagrożeniem, pełnią także lampy ostrzegawcze LED, wykorzystywane w miejscach chwilowych awarii, wypadków drogowych oraz działań ratowniczych. Rozwiązania te stanowią odpowiednik rac oświetleniowych, aczkolwiek są bardziej przyjazne dla środowiska, przede wszystkim ze względu na brak dymu oraz innych szkodliwych substancji. Na uwagę zasługują również punktowe elementy odblaskowe, które mogą być umieszczane jako poziome lub pionowe uzupełnienie oznakowania drogowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*