Z założenia fundamentalnym obowiązkiem kierowcy jest prowadzenie pojazdu mechanicznego. Jednak oprócz tego, wydawałoby się niezbyt skomplikowanego zadania, istnieje szereg obowiązków, których musi przestrzegać każdy kierowca. Kolejnym, pierwszorzędnym obowiązkiem jest odebranie i dostarczenie towaru zleconego przez pracodawcę. To zadanie jest najbardziej rozbudowane i wymaga dokładniejszego omówienia.
Kierowca musi stawić się w wyznaczonym miejscu i odpowiedniej porze po odbiór ładunku. Musi dopilnować, aby ładunek został prawidłowo zamocowany, tak aby nie stanowił zagrożenia w trakcie transportu i nie uległ zniszczeniu. Ponadto do każdego ładunku dołączany jest Międzynarodowy List Przewozowy (w skrócie CMR), który również musi być odpowiednio i starannie wypełniony, gdyż to na nim znajdują się wszystkie ważne informacje, które sprawdzane są w trakcie wszelkiego rodzaju kontroli.
Identyczna sytuacja ma miejsce przy rozładunku. Obowiązkiem kierowcy jest zawiezienie towaru w określone miejsce w założonym czasie (zobacz: transport z Polski do Niemiec). Wszelkiego rodzaju opóźnienia są niemile widziane. Przy rozładunku kierowca również musi wypełnić dokumenty związane z CMR-ką.
Ponadto do podstawowych obowiązków kierowcy należy pilnowanie czasu pracy. Odbywanie ustawowych pauz w trakcie jazdy i dłuższych pauz tzw. weekendowych. Kierowca musi przestrzegać również przepisów obowiązujących w kraju, w którym pracuje. Tyczy się to zarówno przepisów drogowych, czyli między innymi wnoszenie odpowiednich opłat za przejazd drogami publicznymi, jak i tych dotyczących przewozu ładunków.
Artykuł dla Portalu Do Rozwiązania napisała Pani Olga Pietruszka, która zajmuje się transportem i spedycją od 14 lat.