Technologie & IT

Z jakich części zbudowane są pompy spożywcze?

Z jakich części zbudowane są pompy spożywcze?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pompy przemysłowe są niezbędne w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, gdyż wpływają na szybkość pracy całej linii produkcyjnej. Na rynku znajdziemy między innymi doskonale działające pompy spożywcze, które różnią się od pomp przeznaczonych do przemysłu ciężkiego między innymi stuprocentową dbałością o higienę transportowanych cieczy i produktów sypkich. Poszczególne elementy są wykonane z materiałów, które nie wchodzą w reakcję z pompowanym medium, a przy tym cechują się brakiem podatności na korozję. Warto dowiedzieć się, z czego zbudowane są pompy spożywcze oraz jakimi cechami charakteryzuje się ich funkcjonalność.

Czym jest pompa?

Pompy to jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w przemyśle spożywczym. Branża ta należy do wymagających, dlatego stosowanie w niej urządzenia powinny cechować się możliwością zachowania najwyższego poziomu higieny i sterylności, gdyż ich elementy mają często bezpośredni kontakt z żywnością. Jeśli chodzi o branżę spożywczą, to pompy znajdują swoje zastosowanie w każdej gałęzi, w tym również w przemyśle mleczarskim, a także przetwórstwie owocowo-warzywnym. W grupie urządzeń przeznaczonych do przemysłu spożywczego można wyróżnić między innymi pompy z elastycznym wirnikiem, beczkowe i membranowe. Co ważne, każde z tych urządzeń powinno mieć certyfikaty i atesty wymagane przez prawo, a także cechować się wysoką jakością i niezawodnością. 

Należy również dbać o utrzymanie wszystkich podzespołów we wzorowej czystości, co również zwiększa trwałość urządzeń. Zazwyczaj procesy konserwacji lub czyszczenia dokonuje się cyklicznie po uprzednim demontażu podstawowych części pompy. W innych przypadkach – zazwyczaj podczas pracy z lepkim i gęstym medium – powinno się stworzyć instalację CIP, czyli Cleaning in Place. Wówczas pompa jest czyszczona automatycznie za pomocą specjalistycznej instalacji pod wysokim ciśnieniem przy użyciu odpowiednich detergentów.

Działanie pompy spożywczej opiera się na pompowaniu żywności w różnych temperaturach. Żywność ta może mieć również różny stopień lepkości i gęstości, dlatego dobór odpowiedniego urządzenia ma ogromne znaczenie w procesie produkcyjnym. Mechanizm pompy spożywczej może działać samoczynnie i stale lub poprzez automatyzację. W przemyśle spożywczym można znaleźć rozwiązania dawkujące objętościowo lub wagowo, wówczas pompa pracuje tylko przez pewien czas, aż do napełnienia pojemnika cieczą lub użycia właściwej ilości sosu.

Budowa pompy spożywczej

Pompy spożywcze w większości składają się z kilku podstawowych elementów, dostępnych w każdej z nich. Jest to silnik w postaci motoreduktora o odpowiedniej mocy, dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Silnik ten charakteryzuje się mocą wystarczającą do bezpiecznego transportowania cieczy o różnym stopniu lepkości i gęstości. Zbyt słaby model będzie pracował niewydajnie i może ulec awarii, a zbyt mocny pozostanie niewykorzystany, w tym także w kwestii ekonomicznej, a nawet bezpowrotnie zniszczy strukturę przesyłanej cieczy. Zazwyczaj jednostki napędowe są dwubiegunowe i zasilane prądem przemiennym o częstotliwości 50 Hz, a dzięki dużej szczelności mogą pracować w zawilgoconym środowisku. Precyzyjnie dobrane łożyskowanie niweluje niechciane ruchy osiowe, co nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa pracy.

Kolejną cechą budowy pomp spożywczych jest ich zewnętrzna obudowa. Modele przeznaczone do pracy przy artykułach spożywczych charakteryzują się doskonałą szczelnością wewnętrzną i zewnętrzną, aby zminimalizować ryzyko dostania się bakterii i zanieczyszczeń do pompowanego medium. 

Modele wykorzystywane w przemyśle spożywczym są wykonane głównie ze stali kwasowej, która doskonale reaguje na wielokrotne czyszczenie i nie przywierają do niej lepkie artykuły, głównie za sprawą bardzo niskiej chropowatości powierzchni wewnętrznych. Korpusy, dzięki wykonaniu ze stali tłoczonej na zimno lub żeliwa, są odporne na największe ciśnienia, jak i na rozbryzgi wody podczas czyszczenia w instalacji CIP. 

Przyłącza procesowe są równie istotne. Zazwyczaj w przemyśle spożywczym wykorzystuje się trzy standardy, typowe dla tej gałęzi gospodarki. Zdecydowanie najczęściej stosuje przyłącze TRI-CLAMP, które charakteryzuje się pełną higieną, doskonałą szczelnością dzięki zastosowaniu uszczelki kształtowej. Kolejnym często używanym złączem jest SMS. Przyłącze to jest całkowicie higieniczne i gwintowane, zostały także wyposażone w płaską powierzchnię uszczelniającą zapewniającą łatwy demontaż. Ostatnim rodzajem przyłącza jest DIN11851, które nazywa się złączem spożywczym. W jej budowie występują trzy elementy, między innymi końcówka męska oraz żeńska i niezbędna nakrętka łącząca. Tak jak powyższe przyłącza, tak i to spełnia rygorystyczne normy przesyłu substancji spożywczych, farmaceutycznych i chemicznych.

Zastosowanie pomp spożywczych

Pompy w branży spożywczej są niezwykle popularne, gdyż można je wykorzystać do pompowania mleka, śmietany, jogurtów i lodów oraz setek innych artykułów. Ponadto bez problemu sprawdzą się do transportu krwi zwierzęcej i solanki, a także piwa, dlatego są równie często stosowane w browarnictwie. Oczywiście pompy spożywcze są elementami, które można nabyć u specjalistów z branży np. https://www.pompy-polska.pl/pompa-spozywcza. Są one bowiem wykorzystywane w każdym zakładzie produkcyjnym specjalizującym się w produkcji soków, napojów, nektarów, miodów czy zacierów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*