Technologie & IT

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o instalacjach elektrycznych

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o instalacjach elektrycznych
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z uwagi na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia związane z własnościami prądu elektrycznego, wykonując instalacje elektryczne należy pamiętać o 5 ważnych kwestiach.

Zabezpieczenia

Zastosowanie bezpiecznika lub automatycznego wyłącznika zwarciowego ma bardzo ważne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa użytkownika jak i ochrony odbiornika. Na przykład większość gniazd sieciowych i urządzeń użytku domowego jest przystosowanych do przepływu prądu o maksymalnej wartości 16A. Zastosowanie bezpiecznika o wyższym prądzie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia gniazda i instalacji podczas zwarcia.

Przekrój przewodów

Instalacje elektryczne muszą być wykonane z przewodów o przekroju dostosowanym do wartości zabezpieczenia. Na przykład zasilanie obwodu gniazd sieciowych powinno się poprowadzić przewodami o przekroju 1,5 lub 2,5 mm2. Mniejsze przekroje mogą doprowadzić do przegrzania lub przepalenia przewodów.

Oznaczenie biegunów

W instalacjach 230V przyjmuje się, że przewód o izolacji w kolorze czarnym lub brązowym jest podłączony do bieguna L (faza), niebieski oznacza N (przewód neutralny, inaczej „zero”), a żółto-zielony to przewód ochronny PE (tzw. uziemienie).

Jakość połączeń

Wykonując instalacje elektryczne trzeba pamiętać o starannym połączeniu przewodów a także podłączeniu osprzętu. Pojawienie się luzu w połączeniu może doprowadzić do iskrzenia a nawet pożaru. Niezwykle istotne jest, aby nigdy nie łączyć bezpośrednio miedzi z aluminium.

Bezpieczeństwo pracy

Kiedy dokonujemy jakichkolwiek napraw lub modyfikacji, należy bezwzględnie wyłączyć zasilanie a następnie upewnić się, że dany fragment instalacji nie jest pod napięciem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*