Technologie & IT

Czy jakość przewodów może wpływać na dźwięk wydobywający się z głośników?

Czy jakość przewodów może wpływać na dźwięk wydobywający się z głośników?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kable uznawane są za jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów w branży audio. Choć wielu uznaje, że mają one wpływ na jakość dźwięku, trudno ocenić im jednoznaczne ich znaczenie. W związku z tym uznaje się, że kable będące jak ogniwa łączące poszczególne elementy zestawu mogą, ale nie muszą, wywierać wpływ na działanie kompletu.

Warto jednak pamiętać, że przewody zasilające stanowią istotną część każdego systemu, który służy do emisji dźwięku. Współpracują one z wieloma urządzeniami audio: wzmacniaczem, źródłem dźwięku, zestawem głośnikowym. Zachodzą między nimi interakcje. To powoduje, że jakość dźwięku należy oceniać przez pryzmat całego systemu, a nie pojedynczych kabli. Każdy przewód cechuje się jednak pewnymi parametrami elektrycznymi w zakresie częstotliwości akustycznych, które w kluczowy sposób wpływają na brzmienie.

Jak poprawić jakość?

Istnieje prosta zasada, która mówi o tym, że by poprawić dźwięk, unikając interakcji między elektronami a przewodnikiem, należy zainwestować w lepsze kable. Co więcej, dobrej jakości przewód zasilający szybciej reaguje na chwilowy wzrost zapotrzebowania na energię, niż jego uniwersalny odpowiednik. To właśnie powoduje, że słyszalna jest różnica między poszczególnymi kablami.

Aby zapewnić sobie jak najlepszą jakość dźwięku, warto zatem postawić na interkonekty, czyli przewody stosowane do łączenia ze sobą wejść lub wyjść liniowych konkretnych urządzeń elektronicznych, a także systemów audio oraz audio-wideo. Dobór odpowiedniego przewodu zasilającego przełoży się na jakość dźwięku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*