Człowiek i styl

Co spakować na wakacyjny wyjazd?

Co spakować na wakacyjny wyjazd?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje to czas wyjazdów, dłuższych i krótszych. Wyczekiwany urlop powinien być cudowną przygodą, która naładuje nas energią na kolejne miesiące pracy. Niestety przygotowanie do eskapady może niejednym popsuć nerwy. Dobra organizacja to podstawa przy planowaniu. Wyjazd bez niezbędnych akcesoriów i ciuchów może popsuć nawet rajski wypoczynek. Jak się zatem spakować, aby być przygotowanym prawie na wszystko?

Planowanie i jeszcze raz planowanie

Zacznijmy od spisu rzeczy, które niezbędnie musimy zabrać. Chodzi tutaj o dokumenty, takie jak dowód osobisty czy paszport. Na liście nie może zabraknąć ubezpieczenia zdrowotnego i innych ważnych zaświadczeń wymaganych w danym kraju. Warto się zorientować, czy zalecane są szczepienia przed podróżą. Lepiej nie ryzykować komplikacjami zdrowotnymi. Pamiętajmy, że służba zdrowia nie w każdym kraju wygląda tak samo i coś, co jest tam normą, dla nas może być nie do przyjęcia.

Uwzględnijmy w spisie różnego rodzaju lekarstwa, które musimy zażywać, a których nie kupimy za granicą. Są to kwestie nieistotne dla nas na miejscu, ale w razie gorączki dziecka za granicą lepiej podać sprawdzony lek. Nasza lista rzeczy podstawowych powinna zawierać to, co konieczne i to bez czego trudno będzie się obyć. O ile zapomniane trampki damskie nie zrobią nam większej różnicy, to brak biletu na samolot czy dokumentów tożsamości nie tyle popsuje, ile uniemożliwi nasz wypoczynek w dalekich krajach. 

Odpowiednia odzież

Klimat kraju, do którego się wybieramy zdeterminuje nasze wybory, ale nie zapomnijmy przed wyjazdem sprawdzić, jaka będzie pogoda w czasie naszej wizyty. Nie raz się zdarzało, iż tropikalne wyspy, na co dzień gorące, były nawiedzane burzami i innymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Powszechnym błędem jest pakowanie zbyt dużej ilości ciuchów. Dziesięć koszulek z krótkim rękawem to stanowczo za dużo na tygodniowy urlop. Walizki mają ograniczoną pojemność, dlatego lepiej dokładnie przejrzeć, co do nich wrzucamy. Słusznym wyborem jest pakowanie wszystkiego po trochu. Podstawa to:

– koszulki

– polar

– kurtka z kapturem

– bielizna 

– krótkie spodenki

– długie spodnie

– skarpetki

– obuwie 

– okrycie głowy

Ile sztuk danej odzieży zapakujemy zależy tylko od nas, ale im mniej, tym lepiej. Warto jednak być przygotowanym na różne okazje. Na piesze wycieczki wystarczą sprawdzone buty, ale jeśli planujemy wizyty w klubach, można wziąć zarówno wygodne, jak i modne buty. W gorącym klimacie nie obejdziemy się bez kapelusza czy czapeczki, a wieczory spędzane nie rzadko do późnych godzin na zewnątrz, warto umilić sobie ciepłym polarem. Kurtka przeciwdeszczowa też powinna czekać w walizce. Nikt nie chce spędzać wakacji w deszczu, ale jeśli pogoda spłata nam figla, to szkoda rezygnować ze spacerów po okolicy. Podobno nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ciuchy.

Higiena osobista na wyjeździe

Dobre hotele oferują prawie zawsze środki higieniczne. Są one przeznaczone jednak dla dorosłych. Jeśli towarzyszy nam dziecko, należałoby zabrać używane przez nie kosmetyki. Wrażliwa skóra może źle zareagować zarówno na inną wodę, jak i na nieznane np. żele pod prysznic. Warto oszczędzić sobie niechcianych wysypek i wziąć ze sobą dziecięcą kosmetyczkę. Kremy zwykłe i z filtrem również opłaca się brać ze sobą. Nawet jeśli nie reagujemy alergicznie na nowe kosmetyki, to nigdy nie wiadomo, jak nasza skóra zareaguje na coś nowego w połączeniu z innym klimatem. Pasta do zębów, obcinaczka do paznokci, patyczki do uszu, to kolejne rzeczy, które nie często są w hotelowej łazience, a bez których niektórym ciężko się obyć.

Bez względu na to dokąd zmierzamy, dobra organizacja ułatwi nam przygotowanie. Lista niezbędnych rzeczy wydaje się być tutaj podstawą. Najlepiej zacząć przygotowywać ją dużo wcześniej tak, aby móc coś dopisać, gdy nam się przypomni. Stres z wyjazdem jest i tak duży, dlatego ułatwiajmy sobie na tyle, ile możemy. Mimo idealnej organizacji trzeba pamiętać o zapasowej gotówce, która może nas uratować, gdy faktycznie nie weźmiemy czegoś istotnego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*