Człowiek i styl

Co trzeba wiedzieć przed puszczeniem książki do druku?

Co trzeba wiedzieć przed puszczeniem książki do druku?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wydanie własnej książki to marzenie bardzo wielu osób, które niekoniecznie na co dzień zajmują się pisaniem. Zanim się jednak za to zabierzemy, warto jest chociażby w ogólnikach dowiedzieć się, jak wygląda cały proces. Trzeba mieć na uwadze, że rynek wydawniczy rządzi się swoimi prawami, a dodatkowo pewne wymagania odnośnie składu mają same drukarnie.

Kilka słów o podstawach

Przede wszystkim w przypadku książek trzeba wiedzieć, ile arkuszy wydawniczych lub stron znormalizowanych ona zawiera. Arkusz liczy 22 strony po 1800 znaków, czyli wspomniane nieco wyżej strony znormalizowane. Jeżeli zajmujemy się składem samodzielnie, to pamiętajmy także o tym, żeby marginesy boczne były umieszczone naprzemiennie, gdyż ma to ogromne znaczenie w trakcie druku. Zorientujmy się również wcześniej, ile kosztuje wydrukowanie książki własnym sumptem w naszej okolicy.

Jeżeli wydajemy książkę samodzielnie, pamiętajmy także o tym, że każde dzieło zawsze potrzebuje korekty. Postarajmy się chociaż o przyzwoitego beta readera, który przeczyta dokładnie całość i wyłapie większość błędów. Najlepiej jednak zlecić to profesjonalistom, którzy zajmują się tym na co dzień i będą potrafili znaleźć nawet drobne literówki, które mogą się w pierwszej chwili nie rzucić w oczy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*