Człowiek i styl

Czy buty halowe mają wpływ na komfort ćwiczenia?

Czy buty halowe mają wpływ na komfort ćwiczenia?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sporty halowe znacznie różnią się od swoich odpowiedników na zewnątrz, zarówno pod kątem ograniczeń przestrzeni, jak i podłoża. Czy konieczne jest zatem wybieranie do tych dyscyplin specjalnego obuwia?

Podeszwa na sztuczne nawierzchnie

Na halach znajduje się przeważnie sztuczny parkiet, który jest bardzo specyficzny, bowiem zwykłe buty się na nim ślizgają, co może utrudniać aktywność i być niebezpieczne, gdyż upadki w pobliżu ścian mogą prowadzić nawet do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Obuwie halowe, takie jak halówki Adidas, wyposażone jest w specjalne wyżłobienia i elementy antypoślizgowe, dzięki czemu zapewnia stabilność i wymiernie wpływa na jakość wykonywanych ćwiczeń. Podeszwa jest z reguły gumowa i często specjalnie pogrubiona, by gwarantować także odpowiednią amortyzację przy lądowaniu, co bardzo przydaje się w siatkówce czy koszykówce.

Usztywnienia i wentylacja

Z uwagi na spore ryzyko urazów na sztucznej nawierzchni, modele butów do niektórych dyscyplin są przygotowywane z myślą o dodatkowych zabezpieczeniach. Krój obuwia jest zatem podwyższony, by pokrywać nie tylko stopę i stosuje się tam często pogrubienia, co zapewnia większą stabilność stopy oraz usztywnienie kostki.

Sporty halowe w przeciwieństwie do tych na wolnym powietrzu odbywają się również zawsze w stosunkowo wysokich temperaturach, więc narażeni jesteśmy na jeszcze większe pocenie, co może powodować spory dyskomfort i utrudniać ćwiczenia. Tym samym buty halowe opracowywane są tak, by posiadać elementy ułatwiające wentylację stopy, przeważnie poprzez umieszczenie specjalnych kratek lub przewiewnego materiału na wierzchniej części obuwia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*