Każdy przedsiębiorca wie, że posiadanie firmy wiąże się z koniecznością systematycznych modernizacji i rozszerzania działalności – jest to warunek konieczny, by utrzymać pozycję na rynku. Działania te wiążą się z nakładami finansowymi. Perspektywę rozwoju stwarzają środki zewnętrzne, które można otrzymać na rozwój i modernizację przedsiębiorstwa.
Rozwój przedsiębiorstwa wymaga regularnych nakładów finansowych. Narzędziem, które pozwala odciążyć firmę na płaszczyźnie ekonomicznej, wspierając jednocześnie jej rozwój, są szeroko rozumiane środki zewnętrzne, pochodzące głównie z następujących funduszy unijnych:
– Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS);
– Funduszu Spójności;
– Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR);
– Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW);
– Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.
Przeważająca większość programów pomocowych jest adresowana dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Najwięcej środków przeznaczonych zostało na pomoc w zakresie inwestycji w infrastrukturę, szkoleń, wspierania innowacji oraz zakładania nowych działalności gospodarczej. Wiele osób w unijnych dotacjach dla małych firm upatruje realną szansę na rozwój i aktywne funkcjonowanie własnej firmy.
O dotację lub pożyczkę unijną może ubiegać się każdy przedsiębiorca, zakładając oczywiście, że spełnia wymogi konkretnego programu. Zadanie to obarczone jest szeregiem wymogów, których w żaden sposób nie można pominąć. Podstawą do ubiegania się o unijną pomoc finansową są przede wszystkim prawidłowo wypełnione dokumenty, dlatego też warto w tej kwestii skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, który wskażą optymalny kierunek działania, służąc radą i wsparciem na każdym etapie. Przykład wspomnianego rozwiązania można znaleźć tutaj: https://sasadvisors.pl/. Programy obejmujące wsparcie unijne zostały zaplanowane w taki sposób, by środki finansowe trafiały do maksymalnej liczby beneficjentów, działających w różnych płaszczyznach gospodarczych, trzeba jednak pamiętać, że priorytetem jest w tym przypadku prawidłowo wypełniony i terminowo złożony wniosek oraz racjonalne wydatkowanie pozyskanych środków.