Zdrowie

Czym zajmuje się protetyk słuchu i jak może Ci pomóc?

Czym zajmuje się protetyk słuchu i jak może Ci pomóc?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Protetyk słuchu to specjalista, do którego powinny zgłosić się osoby chcące rozwiązać problemy ze słuchem. Jest to osoba zajmująca się kompleksową diagnozą niedosłuchu i doborem aparatów słuchowych. Najłatwiej zrozumieć jego rolę porównując go do ortodonty, nie leczy on schorzeń, ale pomaga zniwelować nabyte wady. W zależności od potrzeb i zakresu rozpoznanego ubytku dobiera on stosowne urządzenie, wykonuje też indywidualne aparaty lub wkładki. 

Zakres działań protetyka słuchu

Specjalista tej dziedziny zajmuje się badaniem słuchu, prowadzeniem wywiadów audiologicznych i przeprowadzaniem badań audiometrycznych. Na podstawie przeprowadzonej analizy niedosłuchu może on pomóc też w doborze aparatu słuchowego, wykonać wkładki uszne i dostrajać aparaty. Protetyk jest też specjalistą w zakresie urządzeń wspomagających słuch, możemy więc zgłosić się do niego jeśli nasz aparat nie działa prawidłowo lub wymaga regulacji. Dodatkowo konsultacja z nim może wspomóc prowadzoną niezależnie terapię, prowadzenie leczenia nie wyklucza możliwości skorzystania ze wsparcia takiej osoby. 

Kiedy zwrócić się do protetyka?

Jeśli mamy przewlekłe problemy ze słuchem lub ma je ktoś z naszych bliskich, a lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista zaleci zainteresowanie się aparatem słuchowym, protetyk powinien być pierwszą osobą, do której się udamy. Co ważne, jeśli nie dysponujemy funduszem na urządzenie wspomagające, pomoże on w znalezieniu możliwości dofinansowania z NFZ. Na stronach takich jak https://akademiaslyszenia.pl/ możemy zapoznać się z dokładnymi informacjami na temat oferty i zakresu, w jakim może pomóc protetyk słuchu. Pamiętajmy jednak, że jeśli chorujemy przewlekle, każda decyzja w zakresie zdrowia powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym. Samego protetyka powinniśmy również wybrać rozważnie, gdyż ewentualna współpraca z nim będzie trwać długie lata. Powinien być to sprawdzony, budzący zaufanie specjalista. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*