Biznes i usługi

Dlaczego biżuteria z diamentami jest taka droga?

Dlaczego biżuteria z diamentami jest taka droga?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Diamenty są najlepszym przyjacielem dziewczyny. Są one również jednym z najdroższych klejnotów wokół, i to może być trudne do zrozumienia, dlaczego.

Cena diamentów jest określona przez dwie rzeczy: ich wielkość i jakość. Im większy i bardziej doskonały diament, tym więcej będzie kosztować. Istnieje wiele czynników, które wpływają na cenę, ale te są największe.

Rozmiar

Rozmiar diamentu jest mierzony w karatach (ct), co jest równe 0,2 grama lub 200 miligramów. Jeden karat waży mniej więcej tyle samo co kostka cukru, więc jeśli potrafisz sobie wyobrazić, że trzymasz w ręku ponad 20 kostek cukru na raz, to masz pojęcie o tym, jak wygląda jeden karat. Im większy diament, tym droższy. Cena idzie w górę wraz ze wzrostem wielkości diamentu. Przykładowo naszyjnik z diamentami z 0,5 karatowym diamentem będzie kosztował więcej niż ten z 0,25 karatowym diamentem. To dlatego, że większy diament ma więcej wartości na cal kwadratowy przestrzeni, więc jest droższy do produkcji i sprzedaży.

Jakość

Diamenty występują w każdym kolorze na spektrum oprócz niebieskiego (ponieważ składają się z węgla). Jednak to nie tylko kolor określa, ile każdy kamień kosztuje – inne czynniki obejmują przejrzystość, cięcie i jakość polerowania. Klarowność odnosi się do tego, jak wiele wad jest w diamencie – lepsza klarowność oznacza mniej wad, a zatem wyższe ceny. Szlif odnosi się do tego, jak dobrze oszlifowany jest diament – jeśli jest źle oszlifowany (co oznacza, że nie odbija światła prawidłowo), to diament będzie mniej błyszczący i bardziej matowy. Jakość polerowania odnosi się do tego, jak dobrze fasety na diament są cięte – jeśli nie są one prawidłowo polerowane, nie będą również prawidłowo odbijać światła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*