Temat ubezpieczeń od lat wzbudza wiele kontrowersji. Jeśli chodzi o polisy komunikacyjne, wyróżnia się zarówno produkty obowiązkowe, jak i dobrowolne. Pierwsze zapewniają ochronę w przypadku wyrządzenia szkody osobom trzecim, drugie umożliwiają ubezpieczonym uzyskanie odszkodowania za szkody majątkowe lub zdrowotne.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy pojazd poruszający się po drogach, musi mieć wykupioną polisę OC. Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów mają więc charakter obowiązkowy i pozwalają na wypłatę odszkodowania osobom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych. Poszkodowany może uzyskać pieniądze zarówno za utracony majątek, jak i zdrowie. W sytuacji, gdy sprawca kolizji lub wypadku nie ma wykupionej polisy OC, zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni, co nie zawsze jest łatwe i możliwe. Zdarza się bowiem, że jego wysokość może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych.
Nieco inaczej działają dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak Autocasco. Zadaniem tego rodzaju polis jest ochrona majątku ubezpieczonego. Jeżeli ubezpieczony pojazd zostanie skradziony lub ulegnie uszkodzeniu, jego właściciel otrzyma odszkodowanie, które pozwoli pokryć wielkość poniesionej straty. Zakres polis AC może być różny, dlatego warto zwracać uwagę na to, co jest objęte ochroną. W sprzedaży dostępne są polisy all risk, chroniące przed wszystkimi zdarzeniami, których odpowiednikiem jest vollkasko w Niemczech oraz polisy obejmujące jedynie wybrane ryzyka. Takie ubezpieczenia dostępne są również w Niemczech, jako teilkasko. Do ubezpieczeń komunikacyjnych należy również assistance, pozwalający uzyskać pomoc na drodze w przypadku awarii samochodu.