Kostka Rubika to układanka, która została wynaleziona w 1974 roku przez Ernő Rubika, węgierskiego rzeźbiarza i profesora architektury. Od momentu powstania, Kostka Rubika stała się najlepiej sprzedającą się zabawką na świecie. Szacuje się, że na całym świecie sprzedano ponad 350 milionów kostek, co czyni ją najlepiej sprzedającą się łamigłówką wszech czasów!
Dlaczego interesuje ona naukowców? Kostka Rubika ma wiele właściwości, które sprawiają, że jest bardzo ważna dla badań naukowych – https://speedcube.pl/31-5x5x5. Na przykład wykorzystywana jest do badania właściwości teorii grup i symetrii. Teoria grup jest gałęzią matematyki, która bada, jak elementy działają razem, tworząc grupy. Możemy ją również wykorzystać do zrozumienia, jak obiekty ustawiają się w przestrzeni.
Naukowcy badają kostkę od lat ze względu na jej złożoność i dlatego, że interesują się tym, jak ludzie rozwiązują problemy, mówi profesor Anne Cohen z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii:
„To jedna z tych rzeczy, gdzie wiesz, że musi istnieć optymalne rozwiązanie, ale wydaje się niemożliwe, aby dowiedzieć się, co to jest; Zabawne są próbowanie i wymyślanie, jak to rozwiązać”.
Grupa na Uniwersytecie Kalifornijskim – Irvine stworzyła algorytmy, które pozwalają komputerom rozwiązywać kostkę szybciej niż ludzie ręcznie – za jego pośrednictwem, mogą to zrobić w mniej niż dwie sekundy!
Projekt kostki został zainspirowany koncepcją „skręcania”, czyli tego, co dzieje się, gdy obracamy jedną ściankę obiektu 3D w stosunku do innej ścianki bez zmiany jej położenia w przestrzeni. Jest to coś, co robimy cały czas, gdy obracamy nasze ciała lub nasze ręce (a nawet nasze twarze), tak jakby znajdowały się na osi biegnącej przez nie.