Człowiek i styl

Dlaczego warto prać nowe ubrania?

Dlaczego warto prać nowe ubrania?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ceny ubrań są coraz niższe. Na wyprzedażach można kupić bluzkę za niecałe 10 zł. Jednak warto mieć świadomość, że takie okazje mają swoją cenę. Tanie produkty powstały przy użyciu bawełny z masowych plantacji, do której używane były szkodliwe dla zdrowia pestycydy. Poza tym ubrania mogą być farbowane kiepskiej jakości farbami. Z tego powodu warto prać nowe ubrania.

Szacuje się, że nowe ubranie powinno być uprane ponad 10 razy, by wypłukać z niego środki ochrony roślin stosowane do uprawiania bawełny. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy kupujemy dziecięce ubranka, ponieważ skóra niemowlaka jest kilkakrotnie razy cieńsza niż dorosłego i prawie nie blokuje przed wchłanianiem toksycznych substancji.

Alternatywa dla tanich ubrań

Z tego powodu warto rozważyć alternatywne rozwiązania dla niedrogich nowych ubrań z sieciówek. Można kupować ekologiczne ubrania, szyte z bawełny uprawianej tradycyjnymi metodami – bez użycia pestycydów i z poszanowaniem pracy mieszkańców Krajów Trzeciego Świata. Dzięki temu nie tylko dbamy o godność mieszkańców i dzieci, które często są wykorzystywane do pracy ponad siły i za niskie stawki. Dbamy też o Planetę i własne zdrowie. Niestety wadą tego rozwiązania jest cena. Ubranka z bawełny organicznej nie należą do tanich, a dzieci rosną bardzo szybko.

Tańszym rozwiązanie są second-handy, w którym kupimy ubrania wielokrotnie prane, w niskich cenach. To świetny sposób na oszczędność i powtórne wykorzystanie odzieży. Pamiętaj, by ubrać takie ubrania w 60 stopniach i dokładnie wyprasować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kaśka 11.12.2017

    ja lubię kupować w lumpeksie ciuchy 🙂 teraz w sklepach są bardzo drogie, dlatego wybieram tańszą opcję. (jedynie to bielzinę/piżamę nigdy nie kupię uwżywanej) ale poza tym why not 😀