Mieszkanie

Inspiracje do urządzenia pokoju dziennego

Inspiracje do urządzenia pokoju dziennego
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Pokój dzienny służy odpoczynkowi i stanowi przestrzeń, w której domownicy funkcjonują przez największą część czasu. Pełni także funkcję reprezentacyjną. Staje się wizytówką całego domu podczas wizyty gości. Warto zadbać, aby gwarantował należyty komfort użytkowania, a jego aranżacja stanowiła powód do dumy i wzbudzała zachwyt odwiedzających.

Zasady doboru mebli do pokoju dziennego

To jakie meble znajdą się w pokoju dziennym zależy od koncepcji jego aranżacji oraz tego, które z potrzeb domowników będą w nim zaspokajane. Jeżeli przykładowo ma ona także służyć za jadalnię, konieczne będzie uwzględnienie także stołu oraz krzeseł. Jednak istnieje kilka uniwersalnych rozwiązań i porad, które można odnieść do większości przypadków.

Przede wszystkim powinno się zadbać o to, aby meble w pokoju nie zostały wybrane przypadkowo, bez refleksji nad tym jak będą ze sobą komponować się. W przypadku problemów z podjęciem decyzji co do konkretnego zestawu mebli, warto rozważyć zakup gotowego kompletu mebli do pokoju dziennego. Najważniejsza zasada doboru mebli wymaga, aby pasowały one do siebie pod względem przynajmniej jednej cechy, jak kolorystyka, użyte materiały, faktura, kształt, detale dekoracyjne lub styl. Gwarantuje to uzyskanie spójnego efektu, który umożliwi osiągnięcie założonego celu. Oczywiście można wybrać także elementy odstające stylem od reszty wystroju pokoju, ale należy zrobić to umiejętnie. Taki zabieg powinien podkreślić walory całej aranżacji, przełamać jej monotonię oraz dodać jej charakteru i oryginalności.

Jakie meble warto umieścić w pokoju dziennym?

Sercem salonu jest komplet wypoczynkowy, który można zakupić w formie zestawu lub skomponować go samodzielnie. Istotne jest zadbanie o miejsce do codziennego relaksu i spędzania wspólnego czasu z najbliższymi. W tej funkcji najlepiej spisze się wygodna kanapa lub sofa. Jeżeli pokój dzienny ma duży metraż, warto pokusić się nawet na wstawienie do niego dwóch kanap. Równie Istotny jest dobór komfortowego fotela lub foteli. Można także rozważyć użycie puf i podnóżków.

Idealnym przykładem na to, jak powinna wyglądać uniwersalny i nowoczesny wypoczynek do pokoju dziennego, jest kanapa Kaja. Dodatkowo w razie potrzeby może ona posłużyć jako łóżko do spania, co może mieć znaczenie, gdy np. wizyta gości przedłuży się i zajdzie potrzeba, aby ich przenocować. Zaletą tego typu rozwiązań jest to, że każdy mebel występuje w wielu kolorach, w związku z czy można dopasować go do swoich potrzeb.

Obok sofy lub kanapy powinien znajdować się stolik kawowy, który będzie stanowił miejsce na odłożenie drobniejszych przedmiotów, odstawienie kubka z napojem lub przekąsek. Nie powinien on jednak być głównym miejscem spożywania posiłków. Do tego służy stół jadalniany. Wyjątkiem są pokoje dzienne w mieszkaniu o małym metrażu.

Równolegle lub prostopadle do miejsc przeznaczonych do sofy należy ustawić telewizor. Można go umieścić na dedykowanej szafce, meblościance lub powiesić bezpośrednio na ścianie. Inną opcja jest zabudowa na telewizor wykonana z płyt kartonowo-gipsowych, ponieważ pozwala na łatwe ukrycie kabli oraz sprzętu nagłaśniającego. Ważne jest, aby telewizor nie znajdował się naprzeciw okna, ponieważ skutkiem będzie odbijanie się w nim światła słonecznego. Wystrój pomieszczenia warto wzbogacić także o stylowe szafki i kredensy, które nadadzą pomieszczeniu elegancji i mogą stanowić miejsce na eksponowanie przedmiotów osobistych, dodatków i dekoracji.

Jak dobrać kolory ścian i podłogi?

W pokoju dziennym zaleca się użycie jasnych, stonowanych kolorów, które sprzyjają wypoczynkowi i nadają pomieszczeniu przestronności. Neutralna kolorystyka ścian w mniejszym stopniu definiuje także całe pomieszczenie. Dzięki temu zyskuje się większą swobodę odnośnie doboru mebli i dekoracji. W przypadku zastosowania bardziej określonych kolorów na ścianach, w przyszłości zmiana wystroju może pociągnąć za sobą wymóg przemalowania ścian. 

Ostatecznie jednak najważniejsze, to wybrać po prostu kolory, które się lubi. Zresztą istotniejsza niż sam dobór kolorów jest umiejętność ich łączenia. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z gotowej palety barw. Pozwoli to uniknąć stworzenia niekorzystnego efektu wizualnego, który uniemożliwi wykorzystanie pełni potencjału aranżowanego pomieszczenia.

Podłoga w salonie także nie powinna być zbyt narzucająca się pod względem wyglądu. Popularne rozwiązania to panele podłogowe lub przyjemna dla oka wykładzina. Rzadziej są to kafelki lub posadzka, jednak bywa, że w przypadku planu otwartego mieszkania, mogą one być dobrym wyborem. W przypadku wybrania paneli podłogowych, dużym atutem jest możliwość użycia różnej wielkości dywanów do wydzielenia poszczególnych stref użytkowych.

Detale, które sprawią, że pokój dzienny będzie niepowtarzalny

Jedną z zasad urządzania salonu jest to, aby unikać zabudowania wszystkich ścian meblami. Zaburzyłoby to efekt przestronności, jednocześnie zabierając atut jakim są niezagospodarowane ściany. Stanowią one tło, które warto przyozdobić eleganckimi dodatkami, jak kinkiety, obrazy (lub kolaże obrazów), półki z książkami, rośliny. Można także pokusić się o wykonanie napisów, grafik lub pokrycie ściany np. cegłą lub stylową tapetą.

Wejście do pokoju dziennego dobrze jest należycie podkreślić. Niebanalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie drzwi dwuskrzydłowych. Przy takich drzwiach przesuwnych dwuskrzydłowych, możliwe jest efektywniejsze zarządzanie przestrzenią, ponieważ skrzydła przesuwają się na boki, a nie do wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia. Ponadto rozwiązanie to wygląda niezwykle atrakcyjnie i nowocześnie. Takie drzwi same w sobie stanowią ozdobę.

Niezmiernie ważne jest także oświetlenie salonu. Powinno ono zostać zaprojektowane strefowo. Oznacza to, że każda strefa funkcjonalna powinna mieć własne źródła oświetlenia. Pokój dzienny może dzielić się na strefę wypoczynkową (sofa, stolik kawowy, TV), jadalnianą (stół i krzesła), biurową, czy przeznaczoną np. do czytania książek. Należy także uwzględnić możliwość zredukowania intensywności oświetlenia,w  celu stworzenia wieczorem przyjemnej atmosfery.

Unikalny charakter salonu można uzyskać poprzez umiejętne operowanie użytymi tekstyliami. Obicia łóżek, koce, kapy, poduszki, zasłony i dywany są elementami, które mają za zadanie przełamać minimalizm i monotonię wystroju. W zależności od tego, jak zostaną wykorzystane, mogą delikatnie podkreślać walory całej kompozycji lub wręcz stanowić jej główny akcent. Wszelkie elementy materiałowe stanowią znakomity sposób na nadanie pomieszczeniu większej ilości ciepła i domowego klimatu. Pozwalają także na spersonalizowanie całej aranżacji i odróżnienie jej od innych projektów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*