Zdrowie

Jak dbać o swoje drogi oddechowe w okresie zimowym?

Jak dbać o swoje drogi oddechowe w okresie zimowym?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sezon zimowy, to dla dróg oddechowych duże wyzwanie. Coraz więcej gospodarstw domowych zaopatruje się w ekologiczne piece, jednak wciąż powietrze w miastach jest mocno zanieczyszczone. Ogrzewanie w pomieszczeniach sprzyja z kolei namnażaniu roztoczy. Dla osób na nie uczulonych kontakt z tym alergenem jest bardzo obciążający.

Jak się chronić przed zanieczyszczeniami na zewnątrz?

Na zewnątrz pomocne będą maski antysmogowe, np. takie jak dostępne na stronie: https://respro.com.pl/. Jest to bardzo ważny atrybut każdej osoby, która chce uprawiać sport w mieście – np. bieganie. Jednak równie ważne jest, żeby chronić drogi oddechowe podczas przemieszczania się – czy to piechotą czy np. na rowerze. Dlatego też maski dzielą się głównie na miejskie i sportowe. Maski miejskie zawierają podstawowe filtry, maski sportowe natomiast posiadają m.in. filtry cząstek submikronowych. Co ważne, wszelkie rodzaje zawierają wymienne filtry,  a także nadają się do prania.

Jak zadbać o czystość powietrza w pomieszczeniach?

Równie ważną kwestią jest powietrze w pomieszczeniach. W okresie grzewczym jest ono zazwyczaj bardzo suche, tym bardziej, kiedy temperatura spada poniżej zera. Prowadzi to do przesuszenia śluzówek, a to z kolei czyni je podatnymi na uszkodzenia, przez co alergeny i bakterie łatwiej wnikają do organizmu. W takich warunkach przydatne mogą być nawilżacze i jonizatory powietrza. Tego rodzaju sprzęty oczyszczają przestrzeń wypełniającą pomieszczenia, co przynosi odczuwalną ulgę w oddychaniu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*