Mieszkanie

Jak oświetlić salon?

Jak oświetlić salon?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie salonu wymaga nie tylko dobrania do tego wnętrza atrakcyjnej wizualnie lampy, która będzie się podobała domownikom, ale przede wszystkim takiego dopasowania światła do powierzchni pomieszczenia, żeby było one optymalne i nie męczyło wzroku. Najważniejsze w tym punkcie powinno być oświetlenie główne, umieszczone w centralnym miejscu sufitu oraz dodatkowe oświetlenie poszczególnych stref salonu.

Dobre pomysły na oświetlenie salonu

Wśród najlepiej sprawdzających się sposobów na oświetlenie salonu możemy wyróżnić zastosowanie jednego oświetlenia głównego oraz osobnych lamp pobocznych, umożliwiających np. dostarczenie światła na stół znajdujący się w salonie, fotel stojący w boku czy oświetlenie narożne do miejsc wypoczynkowych. Lampą główną najczęściej jest nowoczesna konstrukcja składająca się z kilku żarówek w obudowie aluminiowej, żyrandol lub duży plafon – koniecznie dostosowany do powierzchni pomieszczenia. W oświetleniu bocznym dobrze sprawdzą się np. kinkiety na ścianę nowoczesne lub stylizowany na lubiany przed domowników styl aranżacyjny.

Dobrze jest pamiętać o dodatkowym źródle światła przy stole stojącym w salonie. Tutaj można zastosować takie rozwiązania, jak np. lampa potrójna nad stół, lampy na nóżkach czy oświetlenie punktowe. Każdy taki dodatek powinien być dopasowany do wielkości stołu, tak, żeby nie zajmować całej jego powierzchni i by wygodnie było jednocześnie zjeść przy stole obiad czy położyć na nim ulubioną książkę. Przed wyborem lampy warto też przemyśleć jasność światła: do wyboru będą tu żarówki jasne, zimne lub ciepła, o przyjemnych dla oka świetle.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*