Biznes i usługi

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W Polsce dochodzi rocznie do około kilkunastu tysięcy wypadków przy pracy. Odszkodowanie może przyjąć wówczas naprawdę różne formy. Wiele zależy od tego czy doznało się trwałego uszczerbku na zdrowiu. Od kogo można uzyskać pieniądze i jakie trzeba spełnić formalności? 

Od kogo można uzyskać odszkodowanie? 

Wypadek może przyjąć wiele różnych form. Przy trwałym uszkodzeniu zdrowia poszkodowanemu należy się nie tylko jednorazowe odszkodowanie, ale nawet renta do końca życia. Wiele wynika z protokołu powypadkowego, który sporządza specjalista. Na podstawie tego ustala się czy ubiegać się o odszkodowanie w ZUSie lub przykładowo u pracodawcy. W razie braku obeznania z tematem warto zapytać się ekspertów ze strony: https://euroexpert.szczecin.pl/odszkodowanie/. Pozwolą oni oszacować gdzie można uzyskać najwięcej pieniędzy. 

Formalności związane z odszkodowaniem

Przy jednorazowym odszkodowaniu pieniądze najczęściej uzyskuje się od ZUSu. Najpierw sporządza się protokół powypadkowy, na podstawie którego ustala się stopień uszczerbku na zdrowiu. ZUS następnie wskazuje, w jakiej wysokości przyznaje świadczenie lub odmawia przyznania pieniędzy. Od decyzji zawsze można się odwołać za sprawą sądu rejonowego. Większość spraw jednak kończy się przyznaniem jakiejś sumy pieniędzy, choć jej wysokość bywa przedmiotem sporu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*