W naszym kraju funkcjonuje wiele zakładów, w których codziennie obrabia się różnorodne elementy ze szkła. Są to m.in. szyby, lustra, witraże, detale meblarskie, witryny, kabiny prysznicowe itp. Do ich cięcia, wygładzania, kształtowania oraz ozdabiania stosuje się liczne narzędzia ręczne i zasilane elektrycznie – niektóre z nich są stricte specjalistyczne i przeznaczone wyłącznie do tak kruchego materiału, jakim jest szkło. Doskonałym przykładem jest choćby wiertarka dwuwrzecionowa – taki sprzęt można kupić np. na http://expoglass.pl/wiertarki-do-szkla/.
Podstawową metodą obróbki jest cięcie. Wykorzystuje się do tego celu przede wszystkim stoły do rozkroju szkła z regulacją pochylenia oraz filcową powierzchnią, piły tarczowe przenośne z brzeszczotem lub pierścieniem diamentowym, a także wyrzynarki z pojemnikiem na wodę chłodzącą. Drugim niezbędnym działaniem w przypadku szkła jest wiercenie otworów. Tutaj z kolei niezwykle przydatne okazują się wiertarki dwuwrzecionowe stołowe z dwustopniową regulacją prędkości i wiertła mosiężne.
Do obróbki ostrych krawędzi i chropowatych powierzchni używa się natomiast głównie ręcznych wierteł stożkowych pokrytych ścierniwem diamentowym, szlifierek elektrycznych z poziomą tarczą i specjalnym blatem roboczym (na wymienne tarcze samoprzylepne o zróżnicowanej gradacji ścierniwa) oraz zaawansowanych szlifierek taśmowych. Oto pozostałe powszechne sposoby obróbki szkła:
– matowienie – służą do tego niewielkie piaskarki oddziałujące na powierzchnię za pomocą piasku albo elektrokorundu
– grawerowanie – polega na wykonywaniu wklęsłych wzorów, a stosuje się w tym celu elektryczne grawerki kompaktowe z tzw. giętkim wałkiem i końcówkami węglikowymi lub karbidowymi
– fusing – łączenie szkła na gorąco techniką stapiania; tutaj niezbędne są piece szklarskie wyposażone w programator i posiadające wnętrze wyłożone materiałem żaroodpornym