Człowiek i styl

Język obcy – jak opanowanie jednego z nich może pomóc dzieciom w życiu dorosłym?

Język obcy – jak opanowanie jednego z nich może pomóc dzieciom w życiu dorosłym?
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Nauka języka obcego wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie dziecka oraz otwiera przed nim nowe ścieżki rozwoju. W dzisiejszym świecie bardzo ważna jest umiejętność sprawnego komunikowania się z innymi, również w innym języku. Na rynku pracy pojawia się coraz więcej stanowisk w których liczy się nie tylko wykształcenie, ale także umiejętności miękkie pracownika. To właśnie te zdolności rozwijają się u dzieci, dzięki nauce zagranicznych języków.

Jaki wpływ na przyszłość dziecka ma nauka języka obcego?

Coraz więcej rodziców decyduje się na to, by ich dzieci uczyły się obcego języka już od najmłodszych lat. Wynika to po części z świadomości tego, że umiejętność porozumiewania się w innym języku nie jest przydatna tylko podczas zagranicznych wyjazdów, gdy chcemy zapytać kogoś o drogę lub zamówić jedzenie w restauracji. Znajomość zagranicznego języka sprawia, że możemy pewnie poruszać się po świecie, który stał się globalną wioską. W wielu korporacjach tworzone są zespoły, w których skład wchodzą pracownicy z różnych krajów. Posiadają oni inne języki rodzime, jednak wspólny język obcy pozwala im na osiągnięcie efektywnej współpracy.

Kontakty, potrzeba kolaboracji między osobami z różnych krajów jest rzeczą naturalną. Dzieci w szkole biorą udział w wyjazdach integracyjnych, w których uczestniczą także dzieci z innych części świata. Uczęszczając na studia mamy możliwość wyjazdu na praktyki lub semestr studiów za granicę. Po skończeniu edukacji, jedną z możliwości jest wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych. Inną opcją jest opisana wcześniej współpraca w międzynarodowym zespole. Wszystkie te sytuacje wymagają od nas znajomości wspólnego języka obcego, który umożliwi nam komunikację.

Od tego jaką znajomość języka będziemy posiadać, będzie zależało to jak pewnie będziemy w stanie rozmawiać z osobami z innych krajów. Coraz większa globalizacja nie jest jednak jedynym argumentem, przemawiającym za tym, że dzieci powinny posiąść umiejętność efektywnego porozumiewania się w języku obcym. Sam proces nauczania tych języków posiada korzystny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. 

Jakie umiejętności przydatne w życiu dorosłym pozwala zdobyć nauka języka obcego?

Pierwszą zdolność, którą dziecko może posiąść ucząc się języka innego niż rodzimy, jest szybsze i sprawniejsze analizowanie rzeczywistości oraz łatwiejsze zapamiętywanie. Umiejętności te zależą od wyćwiczenia mózgu. Ten narząd posiada takie same właściwości jak każdy inny mięsień. Jeśli chcemy, by urosły na bicepsy musimy wykonywać ćwiczenia i zadbać o odpowiednie odżywianie. W przypadku mózgu jest podobnie. Jeśli chcemy, by był on coraz sprawniejszy, musimy nieustannie go stymulować. Regularna nauka języka obcego mobilizuje układ nerwowy do tego, by się regenerował poprzez tworzenie nowych połączeń synaptycznych. Ilość połączeń, które tworzą synapsy jest odpowiedzialna za zdobywanie tych umiejętności, które wymieniliśmy na początku akapitu. Im większa ilość połączeń, tym sprawniejsze działanie mózgu.

Dzieci posiadają dużo większą kreatywność i wyobraźnię, w porównaniu do dorosłych. Zdolności te nie są jednak wieczne. Aby dziecko zachowało swą kreatywność w życiu dorosłym, musimy zadbać o to, by przez cały okres dzieciństwa była ona stymulowana. Najlepszym sposobem na to jest zabawa. Dzieci są w stanie godzinami bawić się w księżniczki, rycerzy czy rajdowców. Wykorzystanie zabawy do nauki języka obcego sprawi, że dziecko będzie rozwijało swoją wyobraźnię i kreatywność w jeszcze większym stopniu. Nowy język pozwoli na opisywanie rzeczywistości zabawy w inny sposób dzięki poznawaniu innych krajów czy kultur. To pozwoli z kolei na poszerzenie horyzontów dzieci oraz ukształtowanie w nich świadomości społecznej i kulturowej. 

Umiejętności w życiu dorosłym, które dzieci mogą uzyskać ucząc się języka obcego to także:

– podejmowanie trafniejszych decyzji, dzięki analizowaniu spraw w dwóch językach, z dwóch stanowisk,

– systematyczność, której dziecko nauczy się za sprawą regularnych lekcji,

– zdobycie wiedzy o innych sposobach nauki, która nie musi być męcząca, dzięki połączeniu nauki i zabawy,

nabranie pewności siebie podczas porozumiewania się w języku obcym. Dzieci nie czują wstydu, dlaczego, gdy popełnią błąd podczas nauki innego języka, nie jest to dla nich krępujące. Jest to częsty problem u młodych dorosłych, którzy czują blokadę przed mówieniem w obcym języku.

Jak powinna wyglądać nauka języka obcego u dzieci?

Dzieci zachowują się zupełnie inaczej niż dorośli. Są odważne, nie boją się upadków i niepowodzeń. Właśnie dlatego naukę języka obcego warto rozpocząć w okresie dzieciństwa. Wiąże się to także z łatwiejszym przyswajaniem materiałów podczas zabawy. Dzieci w odróżnieniu od dorosłych, potrafią szybciej zrozumieć fakt, że język obcy służy do komunikowania się. Dzięki temu nauka języka nie będzie dla nich sztuczna oraz pozbawiona celu.

Sposób nauki u dzieci jest bardzo wiele. Możemy samodzielnie w domu pracować z dzieckiem, wynająć native speakera do zabawy lub posłać dziecko na zajęcia. Lingua Kraków to szkoła językowa dla dzieci i młodzieży, która prowadzi lekcje indywidualne oraz grupowe, oparte o autorskie materiały dydaktyczne. System nauczania w tej placówce nie polega na wkuwaniu słówek i gramatyki. Język obcy musi być atrakcyjny dla dzieci, tak by chciały one chętnie uczestniczyć w zajęciach. Przykładowe metody, które wyróżniają tę szkołę to: wykorzystanie naturalnej potrzeby ruchu do wspomagania nauki pisania i czytania, umuzykalnienie oraz czytanie globalne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*