Wizyta u kardiologa nie należy do bezstresowych, jednak często jest wymagana kontrolnie oraz przy występowaniu pewnych niepokojących objawów. Z pewnością osoba, która otrzymała skierowanie do tego specjalisty, nie powinna odkładać wizyty. Czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza jest długi, a bardzo często nieleczone schorzenia kardiologiczne mają tendencję do pogłębiania się.
Kardiolog to lekarz zajmujący się schorzeniami serca oraz układu krążenia. Wcale nie jest powiedziane, że trafiają do niego starsze i schorowane osoby – coraz częściej kłopoty z sercem mają osoby w sile wieku, a nawet dzieci czy młodzież. Wizyta odbywa się na podstawie skierowania, które wypisuje lekarz rodzinny. Wskazaniem do wypisania skierowania mogą być niepokojące objawy, takie jak powtarzające się omdlenia, kołatanie serca, kłopoty z oddychaniem, odczuwanie duszności przy wysiłku fizycznym lub niski poziom tolerancji wysiłku.
Przygotowanie do wizyty zależy od gabinetu, który wybraliśmy. Często wymagane są przeprowadzone wcześniej badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi. Jeśli wymaga tego placówka, można wykonać również badanie EKG w Poznaniu, które rejestruje pracę serca. W wielu placówkach wykonuje się je na miejscu, w dniu przyjęcia.
Najlepiej będzie zadzwonić wcześniej do lekarza i zapytać o konieczność wykonania badań. W dniu wizyty nie musimy specjalnie się do niej przygotować – po prostu stawiamy się na określoną godzinę, ze skierowaniem i oczekujemy na przyjęcie do specjalisty. Kolejki bywają długie, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.