Oferty dotyczące używanych aut są tak zróżnicowane, iż z łatwością znajdziemy pośród nich nie tylko te bardziej powszechne i popularne modele. Jednocześnie jednak rynek ten cechuje się sporą ilością pojazdów, które zamiast oszczędności przyniosą nam dodatkowe koszty – związane na przykład z wymianą części lub naprawą awarii, o których nie było mowy przy podpisywaniu umowy. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu, aby zapłacić za niego faktycznie tyle, ile ten jest wart?
Dla kupującego używany pojazd najgorszym możliwym scenariuszem są tak zwane ukryte wady. Czyli problemy, które właściciel sprzedawanego samochodu zataił czy też o nich nie wspomniał. Kłopot robi się jeszcze większy w momencie, w którym wspomniane wady nie są błahostkami. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zrezygnujmy – naszym obowiązkiem powinno być również pieczołowite zbadanie stanu auta nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Dla bezpieczeństwa warto zabrać ze sobą zaufanego mechanika. Sporym zainteresowaniem pośród pojazdów używanych cieszą się samochody ciężarowe – wiele firm transportowych stawia na modele już wcześniej eksploatowane, aby ograniczyć koszty. Nie jest to złe rozwiązanie, choć i tutaj należy być czujnym.
Trzeba też przyznać, że w ostatnich latach coraz bardziej powszechna staje się inna forma – auta używane leasing to alternatywa dla klasycznego zakupu. Często zresztą bezpieczniejsza. Podpisanie umowy leasingowej na samochód używany jest działaniem praktycznym i wygodnym. Auto jest nam udostępnione na określony w umowie okres czasu – co więcej, po jej wygaśnięciu możemy zdecydować się na wykupienie leasingowej maszyny. W takim przypadku wartość pojazdu będzie niższa od wartości rynkowej.