Człowiek i styl

Opiekunka czy przedszkole?

Opiekunka czy przedszkole?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór pomiędzy opiekunką i przedszkolem nie jest łatwy. Oba rozwiązania mają swoje niewątpliwe zalety, nie są jednak pozbawione wad. Sporo zależy od indywidualnej sytuacji rodziców, a także osobowości malucha. Nie wszystkie dzieci poniżej trzeciego roku życia są gotowe, by pójść do przedszkola. Czasami także starszym pociechom warto zapewnić opiekę łączoną.

Niania dla malucha

Psychologowie podkreślają, że w pierwszych latach życia dziecka ma ono ogromną potrzebę bliskości. Wymaga uwagi i rozwija się szybciej, jeżeli ma zapewnioną indywidualną opiekę. Rozwiązaniem korzystniejszym wydaje się zatem zatrudnienie niani. Wiele zależy tu jednak od jej profesjonalizmu. Opiekunki nie zawsze organizują zabawy, sprzyjające szeroko pojętemu rozwoju dziecka. Ograniczają się do zapewnienia mu bezpieczeństwa, karmienia i przewijania. W takiej sytuacji lepiej zapisać pociechę do żłobka lub przedszkola niepublicznego w Warszawie, gdzie będzie pod opieką profesjonalnej kadry.

Do przedszkola by się szło

Największą zaletą posłania dziecka do przedszkola jest danie mu szansy spędzania czasu z rówieśnikami. W ich otoczeniu maluch uczy się samodzielności, nawiązuje pierwsze relacje towarzyskie, opanowuje sztukę komunikacji oraz radzenia sobie z niepowodzeniami. Za przedszkolem bajeczka przemawia fachowa kadra, przygotowana do pracy z różnymi dziećmi. Owszem uczęszczające tam przedszkolaki mogą się od siebie zarażać i częściej chorować. Wpływa to jednak na wzmocnienie ich odporności, wskutek czego lepiej zniosą pierwsze miesiące w szkole.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*