Czas wolny

Strój do ćwiczenia sztuk walki

Strój do ćwiczenia sztuk walki
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na uprawianie różnych sztuk walki. Tego rodzaju sporty pozwalają bowiem w kontrolowanych warunkach zaspokoić potrzebę agresji i adrenaliny. Istnieje bardzo wiele dyscyplin, ale najpopularniejsze to boks, kickboxing, karate, a także aikido czy judo. W każdej z nich zawodnicy są zobligowani do noszenia odpowiedniego stroju. Niekiedy wystarczą klasyczne koszulki termoaktywne na siłownie, ale często też trzeba się zaopatrzyć w bardziej oryginalne elementy garderoby. 

Swoboda ruchów to podstawa udanego treningu

W przypadku boksu, który jest nadal najchętniej wybieranym sportem walki, podstawą stroju są rękawice wykonane ze skóry, wyposażone w klasyczne sznurowanie albo trwałe, stosunkowo szerokie rzepy. Na rynku są dostępne modele przeznaczone zarówno do walki, jak i do sparingu czy treningów na sprzęcie w postaci gruszki lub worka. Oprócz tego strój bokserski obejmuje krótkie spodenki ze specjalnym pasem, koszulkę na ramiączkach wykonaną z przewiewnego materiału (np. poliamidu), kask, bandaże (tzw. owijki), a także ochraniacze – podbrzusza i zębów.

W trakcie treningów natomiast zawodnicy często noszą specjalne t-shirty z narodowymi nadrukami, doskonale chroniące ciało przed wszelkimi infekcjami skórnymi i otarciami. Jeśli chodzi o tego typu rashguardy patriotyczne Polska i jej momenty chwały są najczęściej powtarzającym się motywem. W boksie niezbędne są ponadto buty na cienkiej, najlepiej gumowej podeszwie, stworzone z oddychających materiałów. Gwarantują one dobrą stabilność na macie i zabezpieczają przed poślizgnięciem się. Oto elementy garderoby charakterystyczne dla pozostałych sportów walki:

– kickboxing – bluza z rękawami sięgającymi do połowy przedramion (ewentualnie t-shirt), luźne spodnie do stóp lub kostek, pas, rękawice, bandaże, ochraniacze (na zęby, podbrzusze i golenie); w stylu low kick i odmianie tajskiej są też dozwolone krótkie spodenki z elastycznym, komfortowym ściągaczem

– judo – strój zwany judogą (tkany pojedynczo albo podwójnie), składający się ze spodni zubon, pasa obi i bluzy keikog

– karate – białe, bawełniane kimono (czarne jest zarezerwowane wyłącznie dla mistrzów) oraz pas 

– aikido – ubranie zwane keikogą, obejmujące szerokie spodnie (czarne lub granatowe) i pas

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*