Technologie & IT

Styropian – co warto wiedzieć?

Styropian – co warto wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Materiał styropianowy został odkryty w latach 50. przez naukowca Dow Chemical Company, Raya McIntire’a, a w 1957 roku został wprowadzony do obrotu handlowego.

Styropian to tak naprawdę nazwa handlowa ekspandowanej pianki polistyrenowej. Ma on wiele zastosowań, w tym materiały budowlane, opakowania i izolacje. Istnieje wiele innych rodzajów styropianu, o których możesz nie wiedzieć. Jest tani w produkcji i łatwy w użyciu. Jest lekki, co pomaga obniżyć koszty transportu. I stanowi doskonałą izolację dla przedmiotów wrażliwych na temperaturę.

Styropian może być wytwarzany z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak plastikowe butelki lub odpady przemysłowe. Styropian z recyklingu jest używany w produktach takich jak podstawki na jajka i izolacja budynków. Dzięki temu jest to materiał przyjazny dla środowiska.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów styropianu:

Polistyren ekspandowany (EPS) 

EPS jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form styropianu. Jest wykonany z polimerów na bazie ropy naftowej, które po podgrzaniu rozszerzają się w lekką piankę o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych.

Polistyren ekstrudowany (XPS) 

XPS to inny rodzaj ekspandowanego polistyrenu, który ma większą wytrzymałość niż EPS, ale mniejszą odporność termiczną niż EPS lub EPS Foamboard. Oznacza to, że XPS może być używany w zastosowaniach, w których wytrzymałość i trwałość są ważniejsze niż właściwości izolacyjne, takich jak dachy i ściany w projektach budowlanych, gdzie występują duże rozpiętości między podporami lub belkami, które wymagają konstrukcji nośnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*