Mieszkanie

Z jakich materiałów wybierać firany?

Z jakich materiałów wybierać firany?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Firana jest jednym z elementów dekoracji wnętrza, jednak spełnia także wiele praktycznych funkcji. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materiału, z jakiego zostanie zrobiona. Zdecyduje on, ile światła będzie wpadać do pomieszczenia, jak będzie się w nim rozchodzić. Decydujące będzie także ułożenie ozdoby na oknie i wygoda użytkowania.

Woal

Ten materiał jest bardzo delikatny. Dzięki temu bardzo łatwo można go ułożyć. Zaletą tej tkaniny jest to, że przepuszcza dużą ilość światła przy jednoczesnej ochronie przed jego nadmiarem. Firany woalowe stanowią doskonałą ochronę prywatności.

Żakard

Firany wykonane z tego materiału charakteryzują się wytrzymałością i trwałością, dlatego na rynku jest dostępnych wiele wzorów takich ozdób. Idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie dochodzi mała ilość światła dziennego. Firany są podatne na kurz i wymagają częstego prania. Są lekko błyszczące, więc często można je spotkać w eleganckich wnętrzach.

Markizeta

Firany przypominają siatkę o większych lub mniejszych oczkach. Im gęstsze rozmieszczenie oczek, tym mniej światła dostanie się do pomieszczenia. Jeśli firana ma być zawieszona w miejscu, do którego wpada duża ilość światła, należy zastosować gęstą markizetę. To wygodne rozwiązanie, ponieważ można ją wieszać zaraz po wypraniu, ponieważ rozciągnie się pod wpływem własnego ciężaru. Bardzo często można je spotkać jako firany krótkie do pokoju.

Satyna

Firany satynowe odbijają światło. Nadają się do pomieszczeń, w których zachodzi potrzeba prywatności, czyli sypialnia lub salon. Ozdoba jest wieszana błyszczącą stroną do wnętrza. Przed zawieszeniem wymagają jednak dokładnego wyprasowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*