Zdrowie

Zbilansowana dieta – z czego się składa?

Zbilansowana dieta – z czego się składa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zrównoważona dieta to taka, która zawiera różnorodne produkty ze wszystkich głównych grup żywnościowych. To także taka, która dostarcza Ci wszystkich składników odżywczych i energii potrzebnych do utrzymania dobrego zdrowia.

Zbilansowana dieta powinna zawierać:

Węglowodany 

Chleb, makaron, ryż, ziemniaki i inne pokarmy bogate w skrobię są niezbędne, aby utrzymać Cię w ruchu przez cały dzień. Uwalniają one energię powoli, więc są dobre dla dzieci i dorosłych, którzy wykonują dużo aktywności fizycznej. Węglowodany dostarczają również energii do wzrostu i naprawy mięśni.

Białko 

Mięso, ryby, jaja i produkty mleczne mają wysoką zawartość białka. Białko pomaga organizmowi we wzroście i naprawie uszkodzonych komórek, takich jak komórki skóry czy włókna mięśniowe. Jest również ważne dla wytwarzania hormonów, które kontrolują metabolizm (sposób, w jaki organizm zamienia jedzenie na energię).

Owoce i warzywa 

Zawierają wiele witamin i minerałów potrzebnych Twojemu organizmowi każdego dnia. Mają również niską zawartość tłuszczu, co oznacza, że nie dodają dodatkowych kalorii (energii) do diety, jeśli są spożywane z umiarem.

Tłuszcze 

Są potrzebne Twojemu organizmowi, ponieważ tworzą błony komórkowe (zewnętrzne warstwy komórek). Są one również potrzebne do produkcji niektórych hormonów i sprawiają, że jedzenie smakuje wyśmienicie! 

Jeśli chcesz poznać więcej detali w tym temacie, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: http://agnieszkaurbaniak.com.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*