Technologie & IT

Funkcje i zastosowanie luster drogowych

Funkcje i zastosowanie luster drogowych
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym ze skutecznych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego są specjalne lustra, które umieszcza się wszędzie tam, gdzie panuje ograniczona widoczność. Składają się one z tarczy (będącej w istocie obudową), lica (tzw. lustrzanki), a także uchwytu mocującego. Tarcza może występować w dwóch kształtach – okrągłym oraz prostokątnym. Podczas montowania tych konstrukcji istotne jest, aby zostały właściwie ustawione, ponieważ w przeciwnym razie mogą zniekształcać odbijany obraz. Lustra takie bez problemu kupimy w każdym profesjonalnym sklepie drogowym.  

Bezpieczeństwo kierowców to priorytet

Podstawowym zadaniem luster drogowych jest eliminacja tzw. martwych punktów, co skutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa w ruchu i ułatwieniem poruszania się po jezdni. Stawia się je przede wszystkim w miejscach o podwyższonym ryzyku, gdzie mamy do czynienia ze znacznym ograniczeniem widoczności, spowodowanym stojącymi budynkami, słupami, drzewami i wszelkimi innymi przeszkodami terenowymi. Są to zatem m.in. skrzyżowania dróg oraz ulic, wyjazdy z prywatnych posesji i parkingów, przystanki komunikacji zbiorowej (zlokalizowane na łukach dróg albo torów kolejowych), a także drogi wewnętrzne w przedsiębiorstwach produkcyjnych, galeriach handlowych oraz obiektach przemysłowych.

Gdy kierowcy mają do czynienia z lustrami drogowymi, mogą w łatwy sposób sprawdzić, czy po jezdni przypadkiem nie porusza się inny pojazd albo osoba piesza. W ten sposób ryzyko wypadku zostaje ograniczone do minimum. W sklepach znajdziemy dwa rodzaje omawianych konstrukcji – model okrągły U-18a z odblaskową krawędzią w kolorze biało-czerwonym i model prostokątny U-18b (dający lepszy obraz i bardziej odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*