Technologie & IT

Ile kosztuje serwer dedykowany?

Ile kosztuje serwer dedykowany?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ludzie wynajmują serwery dedykowane z różnych powodów. Może to być utworzenie własnej interaktywnej strony internetowej, miejsce dla uruchomienia serwera gry sieciowej czy pokoju czatowego. Niezależnie od tego, który przypadek nas dotyczy, przed podjęciem decyzji trzeba będzie sprawdzić oferty różnych usługodawców i wybrać najkorzystniejszą. Sprawdzamy, jak kształtują się koszty wynajmu na dzień dzisiejszy.

Duży wachlarz cen

Jeśli sprawdzimy pobieżnie, za ile można wynająć własny serwer, to w pierwszym momencie na pewno czeka nas zawrót głowy. Ceny są bowiem bardzo różne, jeden usługodawca da nam poniżej 100 złotych na miesiąc, u innego trzeba będzie zapłacić dwa lub nawet cztery razy tyle. Dlaczego istnieją tak duże różnice? Przede wszystkim chodzi o dostępne usługi. Jeśli chcemy jedynie uruchomić jakąś grę sieciową lub stronę, to wystarczy nam najprostszy serwer dedykowany Tanio będzie zwłaszcza wtedy, jeśli zdecydujemy się na najuboższy pakiet, który zwykle jest wystarczający. Jednak chcąc mieć usługę dobrą do zastosowań profesjonalnych, z bardzo mocnymi podzespołami i szybkim dostępem do sieci, będziemy musieli zapłacić więcej.

Kwestie techniczne

Czy wynajmując własny serwer zarządzamy tak naprawdę fizyczną maszyną? W przypadku tańszych opcji – nie. Co prawda z perspektywy klienta SSH będzie to tak wyglądać, jednak de facto wszystko znajduje się na jednym bardzo mocnym komputerze. Nazywa się to technologią VPS, ponieważ uruchamiane są na nim wirtualne systemy operacyjne, tworzące odseparowane od siebie programowo środowiska. Jednak korzystając z takiego właśnie taniego VPS, będziemy mogli być spokojnie o bezpieczeństwo danych. Oprogramowanie obsługujące wirtualizację jest tak zabezpieczone, że nie ma możliwości dostania się do informacji zgromadzonych na innych serwerach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*