Człowiek i styl

Jak dobrać buty piłkarskie?

Jak dobrać buty piłkarskie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór butów piłkarskich często wydaje się kwestią banalną i pozbawioną większego znaczenia: przecież to tylko buty, czyli coś o odgrywającego w grze o wiele mniej istotną rolę, niż umiejętności, kondycja itd. A jednak. To właśnie od doboru odpowiedniego obuwia do gry w piłkę nożną w dużej mierze zależy nie tylko nasza efektywność(oraz efektowność) na boisku, ale w dużej mierze także nasze zdrowie. Kiepskiej jakości i źle dopasowane buty do gry w piłkę nożną to znacznie większe ryzyko kontuzji, nadwyrężeń a także po prostu szybsze męczenie się oraz mniejszy komfort podczas gry. Czym kierować się dokonując wyboru butów do gry w piłkę nożną? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Jak wybrać buty do gry w piłkę nożną?

Dwie najważniejsze kwestie a zarazem kryteria wyboru butów do gry w piłkę to ich lekkość a także stabilizacja stopy. Dobre buty piłkarskie powinny być możliwie jak najlżejsze a jednocześnie powinny zapewniać naprawdę dobrą stabilizację oraz amortyzację stopy. Dzięki temu zyskamy nie tylko lekkość w przyjmowaniu czy prowadzeniu piłki ale także o wiele większą zwrotność. Oprócz tego, dwa wymienione parametry zapewniają również ochronę przed kontuzjami, na co jesteśmy szczególnie narażeni chociażby w przypadku wykonywaniu dryblingów, sprintów lub nawet przy wyskokach do wysokich piłek.

Jeżeli chodzi o rozmiar, to najlepiej dobrać obuwie albo posiadające dokładnie taką długość, jak nasza stopa, albo o rozmiar mniejsze. Inne, mniej istotne czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę, to również na przykład profilowanie butów(ma duże znaczenie dla celności strzałów, podań oraz dośrodkowań), wysokość korków(powinna ona zależeć od jakości murawy, na jakiej będziemy grać) a także ewentualne dodatkowe mechanizmy wzmacniające i/lub stabilizujące(w przypadku, gdy na przykład mamy problem ze stopami, kolanami, stawami lub ścięgnami). Każdy dobry sklep z butami sportowymi ma doradcę, który pomoże Wam dobrać odpowiedni model.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*