Mieszkanie

Jakie zastosowanie mają okiennice drewniane?

Jakie zastosowanie mają okiennice drewniane?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Domy można ozdabiać na wiele sposobów. Jedni decydują się na piękny ogród, inni wybierają wyjątkowy kolor lub wzór tynków zewnętrznych. W wiejskich domach często można spotkać się z okiennicami. Dodają one stylu i charakteru całemu domostwu, ale czy tylko?

Dekoracyjne i ochronne zarazem

Drewniane okiennice kojarzą nam się przede wszystkim z wiejskim stylem naturalistycznym. Od dawna wpisane są one w domy na polskich wsiach. Kiedyś ich główną funkcją była dekoracja całego domostwa. Dziś wiele osób posiada dom na wsi, z którego korzysta jedynie sezonowo. Latem lubimy spędzać czas poza miastem, jednak zimą wracamy do centrum, żeby łatwiej było nam dojechać do pracy czy sklepu. W tym czasie drewniane okiennice nie tylko ozdobią nasz letni dom, ale również zabezpieczą przed kradzieżą czy włamaniem. Okiennice można z łatwością zamknąć, dzięki czemu potencjalny złodziej ma znacząco utrudnione zadanie. Często już sama obecność okiennic skutecznie zniechęca włamywaczy. 

Kolejna funkcja drewnianych okiennic to regulacja temperatury we wnętrzu. Kiedy je zamkniemy, ograniczamy przepływ powietrza i docieranie promieni słonecznych. Latem, dzięki temu, we wnętrzu domu jest chłodniej. Nadmierny upał nie wdziera się do pokoi przez okno. Zimą zamknięcie okiennic sprawia, że ciepło nie ucieka. W ten sposób ograniczamy konieczność dodatkowego ogrzewania domu. Jak widać okiennice pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Ich praktyczna strona jest równie ważna, a czasami może nawet ważniejsza. Warto rozważyć ich montaż w swoim domu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*