Technologie & IT

Kable instalacyjne – jakie typy powszechnie są stosowane?

Kable instalacyjne – jakie typy powszechnie są stosowane?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kable do transmisji danych są najbardziej popularnymi produktami. Służą do łączenia wszystkich urządzeń elektronicznych, do przesyłania informacji i zasilania, np. w komputerach, telewizorach itp. Występują w wielu różnych typach i odmianach. Poniżej opisujemy główne rodzaje kabli.

Kabel do transmisji danych

Kabel do transmisji danych to rodzaj kabla instalacyjnego przeznaczonego do przesyłania danych cyfrowych między różnymi urządzeniami korzystającymi z sieci komputerowych (LAN) – np. kable internetowe, złącza RJ45 lub kable krosowe z różnymi złączami (RJ11). Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kabli do transmisji danych, w tym UTP. Do takich modeli należy m.in. kabel UTP kat 5e, który jest powszechnie stosowany w sieciach telefonicznych i Ethernet. Posiadają one cztery pary przewodów, z których każda przenosi własny sygnał. Kable UTP mogą mieć różne grubości, w zależności od przeznaczenia. Często są one instalowane w ścianach lub sufitach, ponieważ są tańsze niż inne rodzaje okablowania.

Omawiając ten rodzaj kabli, trzeba również wspomnieć o okablowaniu, występującym pod nazwą FTP (skrętka światłowodowa). Jest to dwużyłowy kabel światłowodowy, który jest chroniony plastikową osłoną i stanowi podparcie dla włókien. Obie żyły są wykonane ze szklanych lub plastikowych włókien optycznych, które przenoszą sygnały świetlne w taki sam sposób, jak zwykłe miedziane przewody telefoniczne. Główną zaletą tego typu kabla jest możliwość przenoszenia szybkich sygnałów danych na duże odległości. Jest on również odporny na zakłócenia elektromagnetyczne pochodzące od innych urządzeń, takich jak komputery i żarówki, które mogą zakłócać pracę przewodów elektrycznych. dzięki czemu stanowi bezpieczniejszą opcję niż okablowanie UTP.

Kabel koncentryczny (CATV)

Kabel koncentryczny to rodzaj kabla instalacyjnego, który jest używany głównie do przesyłania sygnałów audio i wideo. Składa się z centralnego przewodnika miedzianego otoczonego izolatorem wykonanym z tworzywa sztucznego lub pianki oraz oplotem z drutów miedzianych. Ponadto posiada zewnętrzny płaszcz ochronny (zwykle z polwinitu). Poszczególne warstwy izolacji koncentrycznej są połączone na końcach, aby zapobiec stratom sygnału. Kable koncentryczne mają dobre właściwości mechaniczne, a także dużą wytrzymałość elektryczną i są niewrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne. Są powszechnie stosowane do łączenia urządzeń telewizyjnych z antenami telewizyjnymi lub do łączenia elementów lokalnej sieci telewizyjnej (np. antena satelitarna z odbiornikiem).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*